Kapitális ostobaságokat beszél a gazdasági miniszter

Ștefan-Radu Oprea szerint legkésőbb 2030-ban Románia kizárólag zöld energiát fog termelni. Komolyan?

Nem számít rendkívülinek Romániában, hogy a kormány tagjai hivatalos minőségükben elképesztő butaságokat mondanak. Ennek eklatáns példája Sebastian Burduja közelmúltban tett kijelentése, mely szerint néhány éven belül Románia Európa legnagyobb gáztermelője lesz.Ștefan-Radu Oprea | Fotó: Agerpres

Úgy tűnik, Ștefan-Radu Oprea rá szeretett volna rátromfolni az energetikai tárcát vezető kollégájára, amire egy szerdai bukaresti rendezvényen találta meg a megfelelő alkalmat.

„A lehetőség, mellyel ma Európában rendelkezünk az, hogy 2027-2030-tól az egész romániai energia zöld energia lesz” – idézi az economica.net a gazdasági, vállalkozásügyi és turisztikai minisztert. Az, hogy valamire 2027-ben vagy 2030-ban kerül sor, egyáltalán nem mindegy, de ez a legkisebb gond a miniszter kijelentésével. Az, hogy legkésőbb az évtized végére Románia energiatermelés teljesen kizöldülne teljes képtelenség, nem is létezik ilyen célkitűzés.

Jelenleg a hazai energiatermelési beépített kapacitásnak kb. 69 százalékát adják a zöld források, már amennyiben az atomenergiát is annak tekintjük, ami fölöttébb vitatható. Október 26-án, kevéssel 10 óra után a megtermelt energia 23,48 százaléka származott földgázból, 16,69 százaléka pedig széntüzelésű erőművekből.

Ha 2030-ig be is zárjuk valamennyi még működő szénerőművet, attól az energetika még távolról sem lesz egészen zöld, csak zöldebb, mint napjainkban. Jelenleg két jelentős gáztüzelésű erőmű építése van folyamatban: a radnóti beépített teljesítménye 430 MW lesz, a marosnémetié pedig 1700 MW. Ez azt jelenti, hogy az évtized vége felé a földgáz részesedése a hazai energiatermelésben valószínűleg 30 százalék körül lesz, márpedig a gáz egyértelműen nem zöld energiaforrás.      

Oprea az atomenergiával kapcsolatban is minimum megkérdőjelezhető kijelentésekre ragadtatta magát. „Régiós vezetők lehetünk az atomenergia terén. Ez egy egyedi lehetőség Románia számára. Gondoljanak arra, hogy az egyedüliek vagyunk, akik kezdettől fogva nyugati technológiát használunk. Mindenki más a környékünkön kizárólag orosz atomenergetikai technológiát használ. Egészen biztos, hogy le kell majd cserélni. Mire? Az új technológiákra, melyek majd Romániából indulnak” – mondta a miniszter.  

Ștefan-Radu Oprea valószínűleg nem hallott róla, hogy Magyarország a második atomerőművét kezdi építeni, s esze ágában sincs az orosz technológiát nyugatira cserélni. S hogyan profitálna Románia abból, ha egyes térségbeli államok nyugati atomtechnológiával váltanák k iaz oroszt? Erről tessék megkérdezni a gazdasági minisztert.  

Kapcsolódók

Kimaradt?