banner_qpmMZsMg_970x250 eurotrans.webp
banner_PT5K3wNG_728x90 eurotrans.webp
banner_kNLLfvE0_300x250 eurotrans.webp

Világbank: 356 milliárd dollárból ki lehet zöldíteni a romániai energetikát

2050-ig kellene a három éves költségvetéssel egyenértékű összeget befektetni az energetikai ágazatba.

Románia nagyon sebezhető a klímaváltozással szemben, különös tekintettel az árvizekre és az aszályra, állapítja meg a Világbank Klíma és Fejlődés Romániában című országjelentésében. A dokumentum szerzői úgy látják, az ország jó úton halad affelé, hogy 2030-ra 2030-ra szén-dioxid kibocsátását az 1990-es értékhez képest 55 százalékkal csökkentse. A Világbank adatai szerint a kibocsátás szintje már 2018-ban 53 százalékkal maradt el a referenciaértéktől, írja az economica.net.Fotó: Pexels

Az országjelentés szerint ugyanakkor még rengeteg tennivaló annak a zöld átállás terén. „…a 2050-re vállalt karbonsemlegesség elérése érdekében jelentős és összehangolt politikai cselekvésre és finanszírozásra lesz szükség. Csak a dekarbonizált energetikai ágazat megteremtéséhez 2050-ig szükséges beruházásokat 356 milliárd dollárra becsülik, ami ezen időszak GDP-jének körülbelül a 3 százaléka” – áll a dokumentumban.

Az országjelentés szerzői szerint, mivel Románia energiatermelése 70 százalékot meghaladó mértékben a fosszilis tüzelőanyagokra támaszkodik, a zöld átállás létfontosságú. Rejtély, hogy a Világbank munkatársai honnan vették ezt az ostobaságot, mely köszönőviszonyban sincs a valósággal, s már évekkel ezelőtt sem volt. Jelenleg a széntüzelésű erőművek az ország teljes energiatermelési beépített teljesítményének 15,3 százalékát adják, a gázerőművek pedig a 15,3 százalékát. Ez összesen 30,6 százalék, de ezelőtt négy-öt évvel sem volt a 70 százalék közelében.

A dokumentum szerint a szén-dioxid kibocsátás 66 százalékáért az energetikai ágazat felelős, 17 százalékát a mezőgazdaság, 12 százalékát pedig az ipar adja. „Azért, hogy 2050-re elérje a 0 kibocsátást, Romániának egy masszív villamosítási programot kell végrehajtania, hogy a közvetlen üzemanyag felhasználást megújuló forrásokból származó energiával helyettesítse. (…) Az épületek energetikai hatékonyságának növelése, jobb szigetelés révén, szintén egy lényegi beruházás” – állapítja meg az országjelentés.

Az energetikai szektor átalakítása mellett a Világbank szakemberei szerint kiemelt fontosságú a szállítás dekarbonizálása, a víztartalékok optimális felhasználása, valamint a humán erőforrások és azok kompetenciáinak fejlesztése. Ha erre sor kerül, akkor az évszázad közepére az ország GDP-je közel megháromszorozódhat, jósolják a jelentés szerzői.

Az a 356 milliárd dollár, ami a Világbank szerint az energetikai szektor kizöldítéséhez szükséges az idei költségvetésnek több mint háromszorosa. Ugyanakkor ez az összeg csak töredéke annak a 2069 milliárd eurónak, mely a Románia hosszú távú stratégiája az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésére című kormányzati dokumentum szerint a 2050-es klímasemlegesség eléréséhez szükséges.

Kapcsolódók

Kimaradt?