Nagyon le van maradva Erdély a megújuló energiaforrások hasznosítása terén
Az elkövetkező években azonban a régió ledolgozhatja a lemaradás egy részét, mert jóval nagyobb szabad hálózati kapacitással rendelkezik, mint a déli megyék.
Május végén 10,8 GW beépített teljesítményű, megújuló forrásokat használó energetikai projekt volt engedélyezve országos szinten, írja a Ziarul Financiar. Ebből 5100 ezer MW napelempark, míg a szélturbinák közel 5700 MW-ot tesznek ki. Ha valamennyi tervezett projekt megvalósul, az hozzávetőleg 10 milliárd euró befektetést feltételez.
A Transelectrica adatai azt mutatják, hogy a tervbe vett beruházások területi eloszlása roppant egyenetlen. A beépített kapacitás kb. 45 százaléka három megyébe, Aradba, Konstancába és Galacba összpontosul. Előbbiben 2201 MW teljesítményű napelemparkokat szeretnének kialakítani, míg utóbbi kettőre 1114, illetve 1436 MW teljesítményű szélerőművek számára bocsátottak ki engedélyt a hatóságok.
Az erdélyi megyék zöme (Hargita, Kovászna, Maros, Bihar, Kolozs, Szilágy stb.) fehér folt a tervezett beruházások térképén. A kivételt Krassó-Szörény, Szatmár és Fehér jelentik, ahol 527, 119, illetve 132 MW teljesítményű szél- és naperőművek megépítése van tervbe véve. 500 MW-nál nagyobb beépített teljesítményre még négy megyére adtak ki engedélyt, ezek Tulcea (729 MW), Giurgiu (718 MW), Buzău (656 MW) és Brăila (520 MW).
A déli megyékbe (Dolj, Gorj, Teleorman, Olt, Dâmbovița, Argeș) jellemzően napelemparkokat terveztek, míg a keletiekbe (Botoșani, Iași, Vaslui) szélturbinákat. Călărași megyében napelemparkok és szélerőművek építése is tervbe van véve.
Nagy-Bege Zoltán, az Országos Energia-szabályozó Hatóság (ANRE) korábbi alelnöke szerint az elkövetkező időszakban minden bizonnyal Erdélyben is szaporodni fognak a megújuló forrásokat használó beruházások. A közhiedelemmel ellentétben a napenergiában rejlő potenciál tekintetében az országrészek között nincs lényeges különbség, a hőmérséklet növekedésével ugyanis csökken a napelemek hatásfoka.
Fontos szempont az is, hogy a hálózati kapacitás véges, s jelenleg Erdély jóval nagyobb szabad kapacitással rendelkezik, mint a déli megyék, ahol sokkal több energetikai beruházást valósítottak meg az elmúlt években.
Mértéktartó szakértői vélemények szerint az évtized végéig 13,4 GW-tal nő Románia megújuló forrásokat használó áramtermelési kapacitása. Létezik egy hurráoptimista forgatókönyv is, mely szerint az elkövetkező hét évben 26,7 GW beépített teljesítmény jön létre. Jelen pillanatban ez a fantasztikum kategóriájába tartozik, tekintettel arra, hogy idén 300 MW teljesítményű beruházások átadására lehet számítani.