Közel 2100 milliárd euróba fog kerülni Románia zöld átállása

Egy kormánystratégia értelmében 27 év alatt kellene ennyi pénzt fordítani az ország kizöldítésére.

Csillagászati kiadásokat feltételez a zöld átállás, derül ki a Románia hosszú távú stratégiája az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésére címet viselő kormányzati dokumentumból. Ezt a közelmúltban bocsátották közvitára, azt követően pedig kormányhatározat formájában fogadja majd el a Ciolacu-kabinet.Fotó: Pexels

A dokumentum szerzői 2069 milliárd euróra becsülik az ahhoz szükséges beruházásokat, hogy 2050-re Románia karbonsemlegessé váljon. A karbonsemlegesség azt jelenti, hogy a kibocsátott szén-dioxid mennyisége nem haladja meg a légkörből kivont és szénelnyelőkben tárolt szén-dioxid mennyiségét. A fő természetes szénelnyelők a talaj, az erdők és az óceánok, azonban az Európai Unió adatai szerint ezek csupán évi 9,5-11 Gt szén-dioxidot képesek megkötni, miközben 2021-ben a globális kibocsátás 37,8 Gt volt. A Semleges Románia nevű forgatókönyv az 1990-es szén-dioxid kibocsátási érték 99 százalékkal való csökkentését feltételezi az évszázad közepéig.

A fent nevezett stratégia két másik, kevésbé ambiciózus forgatókönyvvel is számol, azonban a költségek között nincs érdemi különbség: a zöld átállás minimálisan 1988 milliárd euróba kerülne, a középutas forgatókönyv megvalósításának az ára pedig 2005 milliárd euró lenne.

„Ez beruházásokat feltételez az energetika területén, új szoláris, szélenergiai és nukleáris kapacitásokat létrehozását célozva, a három nagy energiafogyasztó területen (közúti szállítás, épületek, ipar) pedig új, nagy hatékonyságú gépek, technológiák és berendezések beszerzését, valamint kiadásokat az épületek teljesítményének javítására. Ezeknek a beruházásoknak pozitív hatásai vannak a munkahelyteremtés, a gazdasági növekedés és egy egészségesebb környezet révén” – idézi az dokumentumot az economica.net.

Zabálni fogja a pénzt a fuvarozás

A 2069 millió eurós számla zömét a közúti fuvarozás terén elvégzendő beruházások teszik ki, melyek értékét 1700 milliárd euróra becsülik. Ehhez képest bagatell, mindössze 173 milliárd euró az ipar kizöldítésre fordítandó összeg, s hasonló nagyságrendű az a tétel is, melyet az épületek hőszigetelésére és korszerű fűtési technológiákkal való felszerelésére kellene költeni.

A 2029 milliárd euró egy elképesztő összeg, hozzávetőleg hétszerese Románia tavalyi bruttó hazai termékének (GDP). A központi költségvetés idei bevételei 540 milliárd lejre, vagyis közel 110 milliárd euróra becsülték a kormány illetékesei tavaly decemberben. Ennek az összegnek hozzávetőleg 19-szeresét kellene 27 év alatt az ország kizöldítésére fordítani.

A költségek zöme természetesen nem az államkasszát, hanem a cégeket és a fogyasztókat terheli majd. A kiadásokba az Európai Unió is beszáll majd, de a hozzájárulása elég szerény lesz. Az economica.net számításai szerint az EU mintegy 49 milliárd fogja támogatni az elkövetkező 27 évben Románia zöld átállását, a pénz zöme a Korszerűsítési Alapból, az Országos Helyreállítási Terv (PNRR) és a RePowerEU keretében érkezik majd, feltéve, hogy le tudjuk hívni. A fennmaradó összeget nagyját a lakosságnak és a cégeknek kell majd előteremteniük.

A kidolgozott stratégia értelmében a 2023-2025-ös időszakban éves szinten a GDP 6 százalékát kell a zöld átállásra fordítani. A 2026-2030-as időszakban a ráfordítás a GDP 13 százalékára nő, a csúcsot azonban 2041 és 2050 között éri majd el, amikor a GDP 20 százalékát kellene majd a karbonsemlegesség elérésére költeni.

Kapcsolódók

Kimaradt?