Zöld gazdaságok: Románia a középmezőnyben tanyázik
Állítólag a világ egyik vezető országa vagyunk a klímaváltozás elleni harc tekintetében, nagy kérdés, hogy honnan veszik ezt a Yale egyetem munkatársai.
Románia a 32. helyen áll a környezetbarát gazdaságok Environmental Performance Index (EPI) rangsorában, amit a világ egyik vezető egyetemének számító Yale állított össze. Az országokat sokrétű kritériumrendszer alapján rangsorolták, figyelembe véve többek között a légszennyezést, a hulladékkezelést, a biodiverzitást, az ivóvíz minőségét és a klímaváltozás elleni küzdelmet.
Kapcsolódó
A ranglista első 11 helyét európai országok foglalják el, amelyek egyben a kontinens leggazdagabb államai. Az éllovas Dánia a lehetséges 100 pontból 82,5-t szerzett, s épp hogy megelőzte Luxemburgot (82,3) és Svájcot (81,5). A top 10-be Nagy-Britannia, Franciaország, Ausztria, Finnország, Svédország, Norvégia és Németország került még be.
Az Európán kívüli országok közül Japán foglalja el a legelőkelőbb, 12. pozíciót, míg Ausztrália 13., Új-Zéland pedig 19. Románia 64,7 pontot szerzett, míg a 33. helyen álló Magyarország 63,7-t. Az egykori szocialista országok közül Csehország gazdasága a legzöldebb, 71 pont értékben, ami a 21. helyhez volt elég.
A ranglista elkészítői szerint Románia kifejezetten rosszul áll a levegőminőség tekintetében, világviszonylatban a 73., a finom szemcsés szennyezés szempontjából pedig még inkább, lévén a 88. A hulladékgazdálkodás alapján sem tartozunk a világelitbe, ellenben kifejezetten jól állunk a biodiverzitás és a védett tengeri élőhelyek tekintetében. A klímaváltozás elleni harcban Romániát világszinten a 4. helyre rangsorolták, rejtély, hogy mivel érdemeltük ezt ki.
CSAK SAJÁT
A gazdag nyugat-európi államoknak a környezetvédelem és a gazdaság kizöldítésére tett erőfeszítései dicséretesek, azonban a csodás látszat mögött megbújik egy adag képmutatás: a multinacionális nagyvállalatok előszeretettel szervezik ki környezetpusztító tevékenységüket fejlődő országokba, például Indiába, Bangladhesbe és Kínába, ahol a vonatkozó előírások sokkal enyhébbek, mint az EU-ban.
A világ leginkább szennyező gazdaságai közül az Egyesült Államok a 24., Kína a 120., India pedig a 168. helyen áll. A Yale egyetem szerint Afganisztán, Myanmar és Libéria gazdasága a legkevésbé környezetbarát.