Megduplázódhat pár év alatt a zöld energiatermelés Romániában
A folyamatban levő beruházások összértéke 5,7 milliárd euró, beépített teljesítményük 4,8 GW.
Robbanásszerű növekedés körvonalazódik a megújuló forrásokat használó energiatermelés hazai piacán. A befektetők hivatalos bejelentései és a Transelectrica által közzétett információk azt mutatják, hogy az engedélyezés, illetve a kivitelezés különböző stádiumaiban levő projektek összteljesítménye meghaladja a 4,8 GW-t. Ezek között vannak napkollektor parkok és szélerőművek is, a beruházások összértéke 5,7 milliárd euró.
Ezek a beruházások hatalmas mértékű fejlődést vetítenek előre, figyelembe véve, hogy a jelenleg működő, szélenergiát használó erőművek beépített teljesítménye 3 GW, míg napenergiából 1,3 GW elektromos áramot vagyunk képesek előállítani.
Kapcsolódó
Idehaza az első nagy fejlesztési hullám a zöld energiatermelés területén 2009-2014-es időszakban zajlott. Az alatt a négy év alatt a fejlesztések zömét külföldi nagyvállalatok hajtották végre, most azonban egy sor hazai vállalkozás is színre lépett.
Az értékét és beépített teljesítményét tekintve egyaránt legnagyobb beruházás a svéd tulajdonban levő Monssoné. A cég az Arad megyei Ottlaka és Nagypél között, a magyar határ közelében készül kialakítani egy közel 1 100 hektáron elterülő napelem parkot, melynek a beépített teljesítményét 700 MW –ra tervezik. Ha megvalósul, ez lesz az ország legnagyobb naperőműve. A Monsson elindított egy szélerőmű beruházást is, ennek a teljesítménye 800 MW lesz. A két projekt összértéke 1,725 milliárd euró, az átadási határidő 2030.
A Romániában lakossági áramszolgáltatóként is aktív, olasz Enel zöld energia részlege, az Enel Green Power 1 000 MW teljesítményű szél- és naperőművet fejleszt, 1,15 milliárd eurós beruházással. A legnagyobb, hazai tőkéjű beruházás egy vegyes szél- és napenergiát is felhasználó erőmű létrehozását célozza. Ennek teljesítménye 500 MW lesz, becsült értéke 540 millió euró. A beruházás gazdája a temesvári Restart Energy, 2025-re kellene üzembe helyezni.
CSAK SAJÁT
A beruházók között van egy ingatlenfejlesztő cég, a Portland Trust is, amely 400 millió eurós ráfordítással hozna létre egy 500 MW teljesítményű napelem parkot. „A megújuló energia Romániában csak most lépte át a rentabilitási küszöböt, vagyis az előállítási költségek versenyképesek a fogyasztói árakhoz képest. Ezért, már nincs szükség szubvencióra, főleg a nagy beruházások esetében” – nyilatkozta Robert Neale, a Portland Trust igazgatója.
A folyamatban levő 17 beruházás közül 10 csak a szélenergia befogását célozza meg, három pedig vegyes szél/nap projekt. A hazai energetikai ipar beépített teljesítménye jelenleg 19,5 GW, ami jelentős százalékban kihasználatlan. A legnagyobb részaránnyal a vízenergia (33,9 százalék) és a szénből előállított energia (21,2 százalék) rendelkezik.
(Nyitókép: Pixabay)