A globális energiának csupán 12 százaléka származik megújuló forrásokból

Egy klímakutató központ tanulmánya már a tiszta energia korát vizionálja, miközben tavaly szénből háromszor annyi villanyáramot nyertünk ki, mint nap- és szélenergiából együttvéve.

Lassan bealkonyul a hagyományos energiahordozóknak, miközben dinamikusan nő a megújuló források szerepe az energiaellátásban – állapítja meg az Ember klímakutató központ Global Electricity Review 2023 című tanulmánya. „Belépünk a tiszta energia korába” – hangsúlyozta Malgorzata Wiatros Motyka, a tanulmány egyik szerzője. Az adatok fényében azonban ez a megállapítás borzasztóan túlzónak tűnik.Fotó: Pixabay

Az Ember 78 ország adatait vizsgálta, ahol a világ villamos energiájának a 93%-át állítják elő. Tavaly a globális energia csaknem 40%-a származott a megújuló energiaforrásokból, illetve az atomerőművekből. A nap- és a szélenergia részesedése a világ energia mérlegében 10-ről 12%-ra nőtt egyetlen év alatt.
A napenergia már 18 éve a legdinamikusabb energiaágazat, tavaly 24%-os emelkedést regisztráltak. A szélenergia 17%-kal nőtt globálisan. Az előrejelzések szerint idén már minden növekedés a megújuló energiaforrásokból jön majd.

A globális energia 36%-a szén elégetéséből jött létre 2022-ben annak ellenére, hogy ez a környezetet leginkább szennyező energiaforrás. Az energiaválság ebben nagy szerepet játszott. Németországban újraindult néhány szénbánya, mert az energiabiztonság érdekében elhalasztották a bezárásukat. Hasonlóképp Kínában is új bányákat nyitottak meg, holott korábban a szén szerepének csökkentését tervezték. A tanulmány szerzői szerint idén a fosszilis fűtőanyag felhasználása globálisan 0,3%-kal csökkenhet.

A jövőt illetően a kutatónő rendkívül optimista: „A nap- és a szélenergia villámgyorsan a csúcsra érhet. Ezzel új korszak kezdődik: a szén szerepe mérséklődik. Már látjuk a földgáz uralmának a végét is. A változás nagyon gyors lehet persze attól függően, hogy a kormányok, a vállalatok és a családok mit tesznek azért, hogy 2040-ben elérjük a tiszta energia korát” – nyilatkozta Malgorzata Wiatros Motyka.

Kapcsolódók

Kimaradt?