A türkmén gáz jelenthetné a megoldást az EU energetikai gondjaira
A közép-ázsiai országnak hatalmas készletei vannak, azonban hiányzik a vezeték, melyen keresztül el lehetne juttatni a földgázt Európába, írja a Világgazdaság.
Európa gond nélkül átvészelte az első telet számottevő orosz gázimport nélkül, azonban ebben a szokatlanul enyhe időjárásnak is szerepe volt, a kontinens energetikai gondjait pedig távolról sem lehet megoldottnak tekinteni. Az orosz gázt a türkmenisztáni tudná kiváltani, amihez egyetlen dolog hiányzik: az energiahordozó szállításához szükséges infrastruktúra.
A közép-ázsiai ország a világ negyedik legnagyobb, 19 500 milliárd köbméterre becsült gázkészletével rendelkezik. Hogy ez mekkora mennyiség, azt jól érzékelteti, hogy a fekete-tengeri Neptun Deep mezőből kb. 100 milliárd köbméter földgázt lehetne kitermelni.
Jelenleg nem létezik Türkmenisztánt az EU-val összekötő gázvezeték, pedig már hosszú ideje tervbe van véve egynek a megépítése, mely a Kaszpi-tenger mélyén húzódna. Ennek a becsült költségei 2 milliárd dollárt tesznek ki, a nagy kérdés pedig az, hogy ki finanszírozza a beruházást.
A problémát fokozza, hogy Türkmenisztánnak jóformán semmilyen kapcsolata sincs a Nyugattal, így pedig nehéz lesz finanszírozót találnia a gigavezetékhez, amely akár évente 30 milliárd köbméter gázt is szállíthatna Európába. Ez több mint háromszorosa Románia teljes tavalyi fogyasztásának, mely nem érte el a 9 milliárd köbmétert.
A beruházásra azért is nagy szükség lenne, mert egyelőre egyetlen nagyobb vezeték tart nyugatra a régióból, ez pedig Azerbajdzsánból hozza a nyersanyagot Törökországon, és Görögországon át Olaszországig. Azerbajdzsán ugyan felajánlotta infrastruktúráját, hogy elősegítse a türkmén gáz szállítását, de ez csak részleges és ideiglenes megoldást jelentene.
John Roberts energiabiztonsági szakértő a Bloombergnek azt nyilatkozta, hogy egy kisebb, 400-600 millió dolláros projekt segítségével már hónapokon belül elindulhatna az energiaexport Európa felé. Ennyibe kerülne ugyanis egy 78 kilométeres vezeték megépítése az azeri gázlétesítményekig, amelyek használatával megnyílna az út nyugat felé.
Egy dolog azonban biztos: Türkmenisztánnak fogy az ideje. A fő potenciális felvásárló, Európa a megújuló energiák mellett kötelezte el magát, ami azt jelenti, hogy a türkméneknek igyekezniük kell, ha az EU-nak akarják eladni a földgázukat. Az azeri gáztársaság egyik vezetője ezzel kapcsolatban annyit mondott: Mindennek lejár az ideje, a gázigény is nagymértékben csökken majd az elkövetkező 15-20 évben.