Nagy bejelentés: belevág a fekete-tengeri földgáz kiaknázásába az OMV Petrom és a Romgaz

A két vállalat tíz év leforgása alatt legkevesebb 80 milliárd köbméter földgázt hoz majd felszínre.

„Partnerünkkel, a Romgazzal együtt elkezdjük az első mélytengeri gázkitermelési projektet Romániában. Ez hozzájárul Románia gazdasági fejlődéséhez és megerősíti az ország energetikai biztonságát” – jelentette be Christina Verchere, az OMV Petrom vezérigazgatója.Fotó: Facebook/Romgaz

Az OMV Petrom és a Romgaz a parttól kb. 160 kilométerre, 100-1000 méteres mélységben, 7500 négyzetkilométeren elterülő Neptun Deep gázmezőt fogja kitermelni. Ehhez komoly infrastruktúrát kell kiépíteni, melynek része lesz tíz gázszonda, három víz alatti kitermelési rendszer, egy nyíltvízi platform, valamint a szükséges vezetékek. Ennek a létrehozása 4 milliárd eurós beruházást feltételez.

A tervek szerint a lelőhely kiaknázása 2027-ben fog megkezdődni. A szakemberek becslései szerint a Neptun Deepből tíz éven keresztül évi 8 milliárd köbméter földgázt lehet majd felszínre hozni.

„Hogy illusztráljam a projekt méretét: a kitermelt gáz mennyisége megegyezik majd körülbelül 4,3 millió háztartás 30 éves fogyasztásával” – idézi az economedia.ro az OMV Petrom vezérigazgatóját. A becsült évi 8 milliárd köbméteres kitermelés megközelíti Románia teljes tavalyi fogyasztását, ami azonban, az enyhe tél és a nagy ipari fogyasztók leállása miatt szokatlanul alacsony volt.

A Neptun Deep térségében 2008-ban kezdődtek meg a kutatások, az első pozitív eredmények pedig 2012-ben születtek. A koncesszió eredeti tulajdonosa az Exxon Mobil és az OMV Petrom volt, azonban előbbi tavaly kiszállt, a helyét pedig az állami tulajdonban levő Romgaz vette át. A kitermelés megkezdésére vonatkozó döntés azért váratott ilyen sokat magára, mivel a projektben érdekelt cégek kifogásolták a nyíltvízi gáz kiaknázásának számukra előnytelen pénzügyi feltételeit, ami miatt módosítani kellett az úgynevezett offshore-törvényt. Erre végül tavaly került sor.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?