Húsz százalékkal nőhetne idén a Fekete-tengerből kitermelt földgáz mennyisége

A nyíltvízi kitermelést folytató BSOG szerint azonban a szolidaritási adó bevezetése a termelés visszafogását ösztönzi, nem a növelését.

Egy 400 millió eurós beruházás eredményeként új, a Fekete-tenger kontinentális talapzatában található gázmező kiaknázása kezdődött meg tavaly. A Black Sea Oil & Gas (BSOG) öt szondán keresztül termeli ki a földgázt, mely egy 126 kilométeres vezetéken keresztül jut el a szárazföldi kezelőállomásig.Fotó: Facebook/BSOG

„Most Románia gázfogyasztásának 12 százalékát fedezzük, ami az orosz importot helyettesíti. Ez egy jó dolog, a legjobbkor történt meg. Úgy gondolom, hogy 20 százalékkal tudnánk növelni a termelést, így a részesedésünk 12 százalékról 15 százalékra nőhetne” – nyilatkozta a Ziarul Financiarnak Mark Beacom, a BSOG vezérigazgatója.

Az üzletember szerint azonban az újonnan bevezetett szolidaritási adó egyáltalán nem ösztönzi a kitermelés növelését. „A jelenlegi adózási feltételek arra ösztönöznek, hogy csökkentsd a termelést, nem arra, hogy növeld. Nem tesszük ezt, nem fogjuk vissza. Kötelességünk termelni, komolyan is vesszük, azonban a hatóságoknak is kötelességük, hogy bátorítsák az energetikai függetlenséget. (…) Sajnos, a beruházó nem örül a jelenlegi adózási helyzetnek” – mondja Mark Beacom. A BSOG egy amerikai befektetési alap, a Carlyle tulajdonában van.

A tavaly decemberben bevezetett szolidaritása adó a kőolaj- és gázipari cégekre vonatkozik, melyek a magas árak miatti pluszbevételek 60 százalékát kötelesek befizetni az államkasszába. Az OMV Petrom már jelezte, hogy nem fog fizetni, mivel esetében nem teljesülnek a feltételek, melyek erre köteleznék. A Pénzügyminisztérium szerint az osztrák tulajdonban levő vállalat fizetni fog, azonban első körben az Európai Bizottság is az OMV Petromnak adott igazat. 

Kapcsolódók

Kimaradt?