A következő két télen is visszatérhet a gázválság Európába
Oroszország kiesését követően Norvégia lett az Európai Unió első számú beszállítója, írja a Világgazdaság.
A borúlátó jóslatok ellenére Európa az orosz gáz nélkül is gond nélkül vészelte át az elmúlt telet, amiben szerepe volt a szokatlanul enyhe időjárásnak is. Azonban miután a kínai kereslet visszatér a földgáz piacára, Európa számára a következő két télen is küzdelmes lehet a kiesett orosz források pótlása az Equinor norvég energiaóriás vezérigazgatója, Anders Opedal szerint.
A norvég olaj- és gázipari vállalat lett Európa legnagyobb gázszállítója tavaly, miután Moszkva fokozatosan csökkentette szállításait a kontinens felé az Ukrajna elleni invázióját követően. Az Equinor mintegy 8 százalékkal növelte földgáztermelését, hogy valamelyest pótolni tudja a kieső készleteket.
A kontinens gázfogyasztásának felét adó orosz források kiesését a fogyasztás csökkentésével, termelése növelésével és importált cseppfolyósított földgázzal (LNH) pótolta Európa. A viszonylag enyhe tél eredményeként sikerült a készletek szintjét is megfelelő – sőt, a tél végére könnyen lehet, hogy rekord – szinten tartani. Azonban a cégvezető hangsúlyozta, hogy évi mintegy 150 milliárd köbméter földgázt kiváltani egyáltalán nem egyszerű feladat.
A következő télen pedig járványügyi korlátozásokból kilépő Kína támaszthat versenyt a készletekért, ami nemcsak a következő, de a 2024-es és talán a 2025-ös fűtési szezonban is kihívás elé állíthatja Európát. Ennek az oka Opedal szerint, hogy jelentős LNG készletek csak 2026-2027-re érkeznek a piacra, Katarból és az Egyesült Államokból.
Az ázsiai fogyasztókkal folytatott verseny eredményeként nemcsak az európai, de az ázsiai időjárás alakulása is kulcsfontosságú lehet a jövőre nézve – mondta az Equinor-vezér a Reutersnek nyilatkozva.
A norvég energiaóriás napi 2 millió hordónyi olajegyenértékben termelt kőolajat és földgázt 2022-ben, ami 75 milliárd dollár értékű profitot hozott a konyhájára, távolabbi tervei szerint pedig fenntartaná termelését 2030-ig, hogy ellássa Európát. Ez azt jelenti, hogy az évtized végéig évi 40 milliárd köbméternyi földgázt exportálhat a kontinensre az Equinor.
A kőolaj- és földgáztermelés fenntartása érdekében idén az Északi-tengeren 25 felfedező kutat fúrhat a vállalat, és idén születhet döntés a Rosebank mező kiaknázását célzó 5 milliárd dolláros fejlesztésről is.