Óriási napelemkészleten ül Európa, nincs elég kapacitás a felszerelésükre

Jelenleg 7 milliárd euró összértékű napelem porosodik a kontinens raktáraiban, s ez a mennyiség csak nő.

Az Európai Unió Moszkva Ukrajna elleni inváziójának megindulását követően  döbbent rá, hogy túlságosan kiszolgáltatta magát az orosz energiának. A válaszlépés a fogyasztás minden lehetséges módon való csökkentése és a zöld átállás felgyorsítása volt.Fotó: Facebook/Electrica

A világ egyik vezető energiapiaci elemző és tanácsadó cége, a Rystad Energy azt állítja, hogy az európai raktárakban jelenleg 40 GW összteljesítményű napelem található, melyek összértéke 7 milliárd euró körül van. Számításai szerint a raktárkészlet mennyisége az év végére 100 GW-ra nő.

Ez a gigász raktárkészlet annak az eredménye, hogy az EU-tagállamok jóval több napelemet rendeltek meg, mint amennyinek a rövid időn belüli felszerelésére képesek. A napelemek zöme Kínából származik. Ez természetes, mivel a távol-keleti ország globálisan messze a legnagyobb gyártó. A világpiacon minden öt eladott napelemből négyet Kínában gyártottak.

Mostanáig Kína 50 milliárd dollárt költött gyártási kapacitások létesítésére, tízszer többet, mint az Európai Unió. A világ 2022-ben mintegy 1100 milliárd eurót fektetett be zöld energia termelésébe, mely összegnek közel a fele a világ második legnagyobb gazdaságából származott.

A hatalmas kereslet következtében a kínai gyártók profitja elképesztő összegűre hízott. A világ legnagyobb napelemgyártója, a Longi Green Energy Technology az első félévben 42 százalékkal nagyobb nyereséget ért el, mint 2022 azonos időszakában, a Trina Solar profitja 179, a Ja Solar Tehnology-é 183, míg a Jinko Solaré 325 százalékkal nőtt éves viszonylatban.

A gigantikus raktárkészletek miatt azonban az elkövetkező időszakban a megrendelések csökkenésére számítanak a szakemberek. „Európát tekintették a növekedés fő motorjának, de úgy tűnik, hogy ez a motor kezd lefulladni” – idézi az economica.net Vicram Bagrit, a Citibank egyik elemzőjét.

Kapcsolódók

Kimaradt?