20 ezer háztartás nem csak fogyasztani, de termelni is fogja az áramot

Erdélyben több mint 7 600 engedélyt adtak ki, illetve szerződést kötöttek meg a termelőkké avanzsáló fogyasztókkal.

Megközelíti a 18 ezret azoknak az áramfogyasztóknak a száma, akik rövidesen nem csak önellátókká válnak az elektromos energia tekintetében, de fölösleget is termelnek majd, amit értékesíthetnek. Ezeket a román szakzsargonban "prosumatornak" nevezik. Az esetek zömében olyan magánemberekről van szó, akiknek a házán elhelyezett napelemek több áramot termelnek, mint amennyire az illető háztartásban szükség van, de akadnak iskolák, farmok, cégek is.

A Transelectrica adatai szerint jelenleg 10 536 olyan ügyfél számára bocsátották ki az engedélyt az országos elosztó hálózatra való csatlakozáshoz, akik termelőkké is szeretnének válni; 7 573 kliens ennél előrehaladottabb fázisban van, velük már a szerződést is megkötötték.

A házi áramtermelés Erdélyben a legnépszerűbb, az engedélyek szinte felét itt bocsátották ki. A Hargita, Kovászna, Maros, Brassó, Szeben és Fehér megyéket kiszolgáló Electrica Transilvania Sud 2 780 engedélyt adott ki, a Bihar, Szatmár, Kolozs, Szilágy, Máramaros és Beszterce-Naszód megyékben aktív Electrica Transilvania Nord 1 717-t, a Temes, Arad, Krassó-Szörény és Hunyad megyéket lefedő E-Distribuția Banat pedig 593-t. Szerződésből 2 500-nál többet kötöttek az erdélyi megyékben.

„Jelenleg 1 732 olyan kisfogyasztó van Romániában, aki egyúttal termelő” – nyilatkozta Claudiu Butacu, a megújuló energiaforrásokat népszerűsítő EFdeN és energia TA civil szervezetek egyik alapítója. Állítása szerint hat évvel ezelőtt az engedélyeztetés elindításától számítva 400 napba tellett, hogy valaki fogyasztóból termelővé váljon, jelenleg azonban már csak 300 napba.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Ezek a termelő-fogyasztók olyan berendezéssel rendelkeznek, amely a megtermelt áram tárolására, illetve az országos elosztó rendszerbe való juttatására is alkalmas. Mivel az áramot napelemek termelik, egyes időszakokban megtörténhet, hogy a termelés nem fedezi a fogyasztást. Ilyenkor az ügyfél az országos rendszerből kapja az áramot, aminek az ellenértéket 24 hónap alatt kompenzálhatja az általa megtermelt és eladott elektromos energiával.

A nagytermelők szintén mozgolódnak a megújuló energia piacán. A hazai naperőművek beépített teljesítménye 1 350 MW, ami 2025-re 3 400, 2030-ra pedig 5 ezer MW-ra nőhet.

(Nyitókép: Pixabay)

Kapcsolódók

Kimaradt?