Jóval nagyobb lehet a valós munkanélküliség annál, amit a hivatalos statisztika mutat
Vannak megyék, ahol százezres nagyságrendű azok száma, akik hivatalosan nem dolgoznak, de a munkanélküliek nyilvántartásában sem szerepelnek.
Valami nagyon nincs rendben a romániai munkanélküliségi adatokkal, ez volt a németországi Friedrich Ebert Alapítvány által megrendelt tanulmány következtetése. A tanulmány készítői a Galac megyei adatokat és munkaerőpiacot vették górcső alá, írja a Ziarul Financiar.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai szerint a megyében 310 ezer munkaképes személy van, azonban a hivatalos nyilvántartásban csupán 150 ezer munkavállaló és 10 ezer munkanélküli szerepel. Ez azt jelenti, hogy a megyében a munkanélküliségi ráta 6 százalék, kevéssel haladja csak meg az országos átlagot. A nyilvántartott állástalanok kb. egytizede kap munkanélküli segélyt, a többség már kikerült az ellátásból.
Marad 150 ezer személy, akik nem jelennek meg a statisztikákban, lényegében semmit sem lehet tudni róluk. „A fennmaradó 150 ezernek egy része kivándorolt, amit a legutóbbi népszámlálás nem tükröz teljes mértékben. Nagyon sokan feketén dolgoznak, főleg a mezőgazdaságban és az építőiparban. Nagyon sokan vannak azok is, akik családi kisvállalkozásokban dolgoznak, munkakönyv nélkül, tehát nem jelennek meg alkalmazottként. Lényegében Romániában van egy kiterjedt informális gazdaság, mely nem szerepel a statisztikákban, de szembeötlő, ha összehasonlítjuk az életszínvonalat azzal, amit a hivatalos számok mutatnak” – nyilatkozta Corina Murafa, a tanulmány egyik szerzője.
Ez a jelenség nem korlátozódik Galacra, kisebb-nagyobb mértékben az ország minden megyéjében létezik.
Problémát jelent, hogy a megyei munkaerő-elosztó ügynökségek (AJOFM) alacsony hatásfokkal működnek. A tanulmány szerzői 24 szakmát azonosítottak, melyekben munkaerőhiány van. A galaci AJOFM 14 szákmában nyújt képzési lehetőséget az álláskeresőknek, ezek közül azonban egyetlen egy szerepel a hiányszakmák listáján. Ez azt jelenti, hogy az illetékes állami hatóság egyáltalán nem veszi figyelembe a munkaerőpiac igényeit.
A tanulmány készítői hasonló következtetésre jutottak a humán erőforrás fejlesztését célzó, uniós pénzekből finanszírozott programokat (POCU) illetően is. A területet ismerők szerint az egész tevékenységi területet a tessék-lássék megszervezett képzések, a teljesen haszontalan pénzszórás jellemzi. Romániának a POCU keretében közel 5 milliárd euró áll rendelkezésére.