Háromszék turizmusa: jó adottságok mellett van hely a fejlődésnek

Alig néhány vállalkozás uralja a háromszéki szállásadó és utazásszervező piacot, és a megye adottságaihoz képest alulteljesít a turizmus ágazata, így bőven van hely a fejlődésnek, állapítja meg elemzésében a Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara. Az adatokból kiderül, hogy tavaly a turizmusban tevékenykedő háromszéki cégek forgalma Kovászna megye összes vállalkozásai üzleti forgalmának csupán alig 2,52 százalékát tette ki.

„Ez nem sok, bőven lenne hely a fejlődésre, mert Kovászna megye természeti adottságai, kulturális öröksége, a szépen fejlődő rendezvények, illetve a háromszéki csapatok fociban és kosárlabdában elért rendkívüli eredményei megfelelő marketing mellett tudnának sokkal több turistát is idevonzani” – állapítja meg elemzésében Édler András, a kereskedelmi kamara elnöke.Édler András, a kereskedelmi és iparkamara elnöke | Fotó: Kristó Gothárd Hunor

Az intézmény adatai szerint a pandémia előtti utolsó évhez, 2019-hez viszonyítva, a koronavírus járvány évében, 2020-ban a korlátozások miatt meredek visszaesés volt tapasztalható a turizmusban, majd tavaly megugrott a forgalom, ez a nyereség szempontjából is érzékelhető volt, ami annak köszönhető, hogy a külföldi utazás kiszámíthatatlansága miatt sokan belföldön nyaraltak.

A Kovászna megyei szálláshelyek 2019-ben 93,1 millió lejes forgalmat és 12,2 millió lejes nyereséget könyveltek el, ám mindezt elsodorta a járvány, hiszen 2020-ban alig 61,6 millió lejre csökkent a forgalmuk, miközben a korlátozások miatt 1,3 millió lej volt a veszteségük. Tavaly felpörgött a belföldi turizmus, amiből a háromszéki szálláshelyek 102,1 millió lejes forgalomra tettek szert és több volt a nyereségük, mint a járvány előtti utolsó évben, vagyis 18,5 millió lejes profitot könyveltek el.

Egy szállásadó fölözi le a jövedelem nagyrészét

Az elemzés arra is rámutat, hogy Kovászna megyében öt szállásadó uralja a piacot, hiszen a háromszéki cégek összesen 155 engedéllyel rendelkező szálláshelyet működtetnek, amelyekben összesen 2162 szoba, illetve 4578 ágy található. A teljes forgalom 81 százalékát viszont az 5 legnagyobb szállásadó valósította meg. Ezt tovább lebontva az látszik, hogy szinte egy lábon áll a háromszéki kínálat, hiszen a szálláshelyek összjövedelmének 40 százalékát a Bálványosi Grand Hotel valósította meg, a fennmaradó 60 százalékon a többi 154 engedélyezett szálláshely osztozott.

Kovászna megye legnagyobb szállásadója | Fotó: Bálványos Resort/Facebook

Az egy ágyra lebontott évi forgalom tekintetében Háromszéken a Bálványisi Grand Hotel és a Zabolai Mikes kastélyszálló van az élen. Mindkét szálláshely prémium minőségű és árú szolgáltatásokat kínál, és a háromszéki szállásadó cégek átlaga, azaz 22 311 lej/ágy/év fölött teljesítettek. A másik oldalon van a kovásznai Turism Covasna Rt., amely 3 szállodát működtet a fürdővárosban, ám az ágyakra lebontott éves forgalom a megyei átlag alatt van (19 654 lej). Ez annak tulajdonítható, hogy Kovászna városára az állam által támogatott gyógyturizmus jellemző, így alacsonyak a szobaárak.

A vendéglők kevesebb alkalmazottal valósítanak meg nagyobb nyereséget

A háromszéki vendéglők a pandémia évében, azaz 2020-ban foglalkoztatták a legtöbb alkalmazottat, hívja fel a figyelmet erre az ellentmondásos adatra a kereskedelmi kamara. Rámutatnak, hogy a háromszéki éttermek a járvány előtt, 2019-ben összesen 687 személynek biztosítottak állást, látszólag ellentmondásosan a korlátozások és bezárások évében, 2020-ban a vendéglátók 695 személyt foglalkoztattak, majd a járvány utáni évben, tavaly már csak 676 alkalmazottal működtek.

„Talán az lehet az egyedüli elfogadható magyarázat, hogy 2020 elején, amikor még nem volt járvány, ez az ágazat is készült a szezonra, embereket alkalmaztak és ezek az alkalmazottak az ágazatnak nyújtott támogatás miatt a rendszerben maradtak” – fogalmazta meg Édler András.

A háromszéki éttermek tavalyi összesített jövedelme és nyeresége meghaladta a járvány előtti utolsó év, azaz a 2019-es szintet, amikor 88,2 millió lejes jövedelmet és 9 milliós profitot könyveltek el. A háromszéki vendéglőknek 2020-ban a világjárvány miatt az összesített jövedelmük 66,5 millió lejre csökkent és nyereségük 3,3 millió lejre apadt. Tavaly azonban a korlátozások feloldása jelentős nyereséget hozott a háromszéki éttermeknek, hiszen 98 millió lejes jövedelem mellett 13,3 millió lej volt a nyereségük.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?