Átírta a járvány az erőviszonyokat a nemzetközi turizmusban, Románia egy nagy nulla maradt
A sokkal kisebb Magyarországra érkező turisták száma több mint duplája azokénak, akik Romániába látogatnak.
Románia teljesen súlytalan a nemzetközi idegenforgalomban, s ez a helyzet az elkövetkező években sem fog változni, derül ki az Európai Utazási Bizottság (ETC) adataiból. Az Európán belüli utazások tekintetében Románia célországként 0,9 százalékos piaci részesedéssel rendelkezett tavaly.
Az ETC adatai azt mutatják, hogy a járvány némiképp megváltoztatta a piacot. A piacvezető Franciaország maradt, azonban a piaci részesedése a 2019-es 12,7 százalékról 15,4 százalékra nőtt. A második két legnépszerűbb ország Spanyolország és Olaszország maradt, az utazók 11,2, illetve 9,2 százaléka választotta ezeket.
Nőtt Törökország, Görögország és Horvátország népszerűsége, 5,1-ről 6,9, 4,8-ról 5,7, illetve 2,5-ről 4,1 százalékra. A legnagyobb arányú visszaesés Nagy-Britannia esetén következett be: a koronavírus-járvány kitörése előtti utolsó évben még az utazók 4,5 százaléka választotta a szigetországot, tavaly már csak 2,2 százalékuk. Magyarország piaci részesedése szintén csökkent, 2,1 százalékról 1,8 százalékra.
Az ETC szakemberei arra számítanak, hogy idén a turisták száma 26 százalékkal marad el a 2019-es értéktől, s csak 2024-ben sikerül visszakapaszkodni az ágazatnak az akkori szintre. Jövőre az utazók száma 11 százalékkal fog elmaradni a járvány kitörése előtti, 580 milliós értéktől.
A szervezet előrejelzése nem kedvező Románia számára, 2025-ben az ideivel nagyjából megegyező részesedéssel számol. A prognózis készítői szerint három év múlva már nem Franciaország, hanem Spanyolország lesz az első számú európai idegenforgalmi célpont 13 százalékos piaci részesedéssel 12,4 százalék ellenében. Olaszország őrzi majd a dobogós helyét 9,2 százalékkal, Görögország pedig meg fogja előzni Törökországot. Az ETC szerint 2025-re az európai országok valamelyikébe utazó turisták 2,2 százaléka választja majd Magyarországot, ami csekély mértékű növekedés 2019-hez képest.
CSAK SAJÁT