Vendéglátás: 2022 a gasztronómia éve lesz Hargita megyében

A gasztronómiának, a kulináris élvezeteknek szenteli a Hargita Közösségi Fejlesztési Társulás (ADI Harghita) a 2022-es évet. A Hargita megyébe érkezőket a tematikus év keretében különböző rendezvények, illetve gasztronómiai ajánlatok várják, a vendéglátás helyi szereplői számára pedig képzéseket, versenyeket szerveznek. A tervekről, elképzelésekről és célokról kedden Székelyudvarhelyen tájékoztatták a megjelent szakembereket és a sajtó képviselőit. Keresik Hargita megye legjobb kézműves csokoládéját is.

Az elmúlt két évet a családbarát szálláshelyek népszerűsítésének szánta a megyei tanács alárendeltségébe tartozó Hargita Közösségi Fejlesztési Társulás, míg 2022 a gasztronómia éve lesz  – jelentették be. Mint az eseményen Bíró Barna Botond, Hargita Megye Tanácsának alelnöke, a fejlesztési társulás elnöke kifejtette: Hargita megyének széles körű, gazdag és változatos idegenforgalmi kínálata van.

Hozzátette: fontos megtalálni azt az ágazatot, amely kiemelkedik a többi közül. Ezért döntöttek az előző két évben a Családbarát Szolgáltatás védjegy odaítélése mellett, de ugyanezt a célt szolgálja az egységes sírégió kialakításának elképzelése is.

A tematikus év meghirdetésének célja több rétű: egyrészt kiemelné az ágazatot és év végére kiemelkedő eredményeket várnak ezen a területen, másrészt a koronavírus-járvány negatív hatásait is szeretnék ellensúlyozni. Bíró Barna Botond hozzátette: a Hargita megyei gasztronómia jelenleg is képes kiemelkedő kulináris élményeket nyújtani az idelátogatóknak. Az alelnök kiemelte a helyben megtermelt alapanyagok magas minőségét és a tradicionális receptek egyediségét.

Keresik az év csokiját

„Szeretnénk ezt az egyedi ízvilágot megismertetni az idelátogatókkal, hogy ezáltal is visszavágyjanak Hargita megyébe, és barátaikat is arra ösztönözzék, hogy ellátogassanak ide. A Hargita megyei vendéglátósok körében egyfajta szemléletváltást is szeretnénk elindítani, hiszen aki idelátogat, arra kíváncsi, ami egyedi” – fogalmazott a politikus. Az év tematikájához kapcsolódó rendezvények közül az elsőre meg is hirdették a felhívást: keresik Hargita megye legjobb kézműves csokoládéját.Fotó: a szerző felvétele

A kategóriák (táblás csokoládé és bonbon) első három helyezettje az év során a termék csomagolásán használhatja majd a versenyen elért helyezés jelzését – emelték ki. A versenykiírás már megtekinthető a visitharghita.com és az adiharghita.ro weboldalon. Emellett három további versenyre hívják a megye vállalkozóit, megválasztják Hargita süteményét, az év háromfogásos menüjét, valamint újra meghirdették a Visit Harghita gasztronómiai naptár fotópályázatát – hangzott el.

A tematikus év keretében továbbra is várják a csatlakozni kívánó étkezőhelyek jelentkezését, főképp helyi vállalkozókkal, önkormányzatokkal, szakmai partnerekkel, civil szervezetekkel kívánnak betekintést nyújtani Hargita megye kulináris kínálatába – hívták fel a figyelmet. A helyi vállalkozók és a tanulni vágyók igényeit szem előtt tartva több képzést is meghirdetnek, amelyek között több térítésmentes lesz és a helyi gasztronómiai pontok létrehozásáról szól – emelte ki Bíró Barna Botond. Ezen kívül lesznek pincér-, szakács- és baristatanfolyamok is, tudtuk meg.

Az eseményen bemutatták a 2022-es Visit Harghita gasztronaptárt is, a négyfordulós fotópályázatra 2021-ben 11 vendéglátó egység küldött be olyan pályamunkákat, amelyek hátterében valamilyen Hargita megyei turisztikai attrakció látható.

Fontos az identitás

Bíró Barna Botond kifejtette: a legfontosabb szempontnak azt tartja, hogy egy étteremnek legyen identitása, egyénisége és tudjon „storyt” eladni. Ezen kívül fontos emellé megfelelő háttérszolgáltatást, élményt nyújtani – tette hozzá. A politikus ugyanakkor hangsúlyozta: a koronavírus-járvány okozta bizonytalanságok és utazási korlátozások miatt a tematikus év kínálatát és eseményeit egyelőre főképp a belföldi turisták körében fogják népszerűsíteni.

Sándor Barna gasztro-blogger hozzászólásában kifejtette: a gasztronómia három alappillére az alapanyag, az azokat feldolgozó vendéglátóhely és maga a vásárló. A szakember hangsúlyozta, hogy az elmúlt években a székelyföldi gasztronómiában átalakulás megy végbe. „Minden adott Székelyföldön, például a magashegyi legelőkön többszáz féle gyógynövényt legelnek az állatok és a tejből készült terméket bármelyik étterem asztalára ki lehet tenni. Viszont nem tudjuk ezt megfelelően értékelni és értékesíteni. Ez a magas minőségű terméknek le kellene csapódnia az árakban és az elkészítési módokban is” – fogalmazott Sándor Barna.

Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke a Maszol érdeklődésére elmondta: a gasztronómiai év meghirdetésével a céljuk a helyi szolgáltatások népszerűsítése és megerősítése. Hozzáfűzte, hogy számítanak a kisebb családi vállalkozásokra, gazdaságokra is.

„Szeretnénk elérni, hogy Hargita megye változatosságát, szépségét sokan, több napon keresztül vegyék igénybe, érezzék itt jól magukat. Bízom benne, hogy sok munkahely létesül, a helyi alapanyagokat nagyobb áron lehet értékesíteni, hasznosítani. A mezőgazdaság, állattartás, gyümölcs-, zöldségtermesztés számára is segítséget szeretnénk nyújtani és a szakemberképzésben is kivennénk a részünket” – foglalta össze a politikus.

Kapcsolódók

Kimaradt?