Fontos áramtermelővé váltak a proszumerek
Tavalyi együttesen már az országos termelésnek a 4 százalékát adták, ami idén tovább fog nőni.
Az első negyedév végén 213 800 termelő-fogyasztót tartottak nyilván, vagyis olyan cégeket, intézményeket és magánszemélyeket, akik nem csupán saját szükségleteik fedezésére használták a napelemekkel megtermelt villanyáramot, hanem az országos hálózatba is tápláltak belőle. Egy év alatt több mint 90 ezerrel nőtt a számuk, hiszen 2024 márciusának végén még csak 121 305-en voltak.
Természetesen a proszumerek nem csupán többen lettek az elmúlt 12 hónapban, hanem a beépített áramtermelési kapacitásuk is nagyban megnőtt, 1618 MW-ról 2567 MW-ra. 2022 márciusában még csak 102 MW volt az összesített beépített teljesítményük, írja a Ziarul Financiar.
Az Országos Energia-szabályozó Hatóság (ANRE) adatai szerint tavaly a termelő-fogyasztók 2,2 TWh elektromos energiát adtak be az országos hálózatba, s 1 TWh áramot fogyasztottak onnan. Ha rendelkeznének akkumulátorokkal, akkor jóval kevesebb, mások által megtermelt energiára lett volna szükségük.
Ezzel a 2,2 TWh-s teljesítménnyel, ami a tavalyi országos termelés 4 százalékának felel meg, a proszumerek az ötödik helyet foglalták el a legnagyobb áramtermelők rangsorában, megelőzve, többek között a bukaresti hőerőműveket üzemeltető Elcent (1,4 TWh), a Romgazt (0,8 TWh) és az Electrocentrale Craiovát (0,6 TWh).
Náluk több villanyáramot csak a Hidroelectrica (14 TWh), a Nuclearelectrica (10 TWh), az OMV Petrom (6 TWh) és az Olténia Enegetikai Komplexum (5,2 TWh) termelt.
A proszumerek számának és az általuk előállított áram mennyiségének a növekedése egyértelműen pozitív jelenségnek tűnik, de nem az. Ennek az oka az, hogy az energetikai rendszer megfelelő működésének elengedhetetlen feltétele, hogy a termelés és a fogyasztás megegyezzen, azonban a proszumerek miatt, akiknek a termelését a Transelectrica nem tudja szabályozni, ezt az egyensúlyi állapotot egyre nehezebb fenntartani.