Sürgősen 2 milliárd lejt kellene költeni az áramelosztó hálózatra a háztetőre szerelt napelemek terjedése miatt
A végső megoldást pedig jelentős áramtárolási kapacitások létrehozása jelentené.
Gombamód szaporodnak a termelő-fogyasztók, vagyis az olyan háztartások, melyek napelemekkel jóval több áramat termelnek annál, amennyit elfogyasztanak, a különbözetet pedig az országos hálózatba juttatják. Ez egy lényegében pozitív jelenség, azonban komoly hátulütői vannak, az energiaelosztó rendszer ugyanis egyre nehezebben birkózik meg a proszumátorok jelentette feladattal.
A termelő-fogyasztók nagyon egyenlőtlenül oszlanak el, s helyenként hatalmas túlterhelést jelentenek. „Van 11 ezer transzformátor állomásunk, ezek 42 százalékára egyetlen proszumátor sincs csatlakoztatva. 23 százalékukhoz egyetlen egy termelő-fogyasztó csatlakozik, 3 százalékukhoz, vagyis mintegy 350 transzformátorhoz azonban 10-nél több, egyes esetekben 40-nél is több. Egy nagy műszaki problémát jelent. A termelő-fogyasztók átlagos beépített teljesítménye 7kW, míg egy átlagos fogyasztóé 0,7 kW, vagyis az előbbi ennek a tízszerese. Ez a teljesítmény hullámzó, csak napi három, maximum négy órán át működik. Ezekért a proszumátorokért meg kell tripláznunk a transzformátor kapacitását, hogy hogy fel tudja venni a rendszerbe juttatott energiát” – nyilatkozt az economica.net-nek Eugen Butoarcă, a Distribuție Energia Oltenia (DEO) vezérigazgatója.
Jelenleg a proszumátorok a megtermelt energiának csupán 40 százalékát használják fel, s ez okozza a problémákat. „Nem kellene korlátozni a termelő-fogyasztók számát, azonban szabályokat kellene felállítani, hogy a megtermelt energia hány százalékát kötelesek saját maguk elhasználni, hogy ne csináljanak ebből üzletet” – javasolja a szakember.
Véleménye szerint át kell alakítani az alacsony feszültségű hálózatot, mivel az nem proszumátorok tízezreire lett tervezve, a transzformátorokat közelebb kell vinni a fogyasztókhoz. „Végeztem egy számítást, hogy mit jelent ez a beruházás, körülbelül 2 milliárd lejt, 400 millió eurót a közeljövőben csak a hálózatot illetően” – mondja Eugen Butoarcă.
Ezen felül automatizálni és digitalizálni kellene, hogy valós időben lehessen látni a hálózatban zajló folyamatokat. A legjobb megoldás pedig jelentős tárolási kapacitások létrehozása volna, már a termelő-fogyasztók szintjén, állítja a DEO igazgatója.