Bagóért exportáljuk az áramot, de borsos áron vásároljuk

Az átlagos importár közel 50 százalékkal volt magasabb az exportárnál az első félévben.

Nettó áramexportőr volt Románia az év első hat hónapjában, írja az economica.net. A Transelectrica adatai azt mutatják, hogy az export mennyisége 2,9 TWh-val haladta meg az importét. Erre azért volt lehetőség, mely a belföldi fogyasztás történelmi mélyponton volt.Fotó: AdobeStock

A Transelectrica nem szolgáltat információt a tranzakciót pénzügyi vonatkozásiról, azonban az Országos Statisztikai Intézet (INS) adataiból kiderül, hogy olcsón exportáltuk a villanyáramot, de drágán vásároltuk.

Az év első hat hónapjában a hazai termelők 5,48 TWh elektromos energiát értékesítettek külföldön 630 millió euró értékben. Külföldről 2,97 TWh áramot vásároltunk, melyért 507 millió eurót fizettünk. Ez azt jelenti, hogy a mérleg pozitív, a szaldó123 millió euró, ami enyhén szólva nem egy észbontó összeg közel 3 TWh energiáért.

A magyarázat az, hogy olcsón exportáltuk az áramot, azonban drágán vásároltuk. A importált energiáért 170 euró/MWh átlagárat fizettünk, az exportár azonban ennél lényegesen alacsonyabb, mindössze 115 euró/MWh volt. A két ár között az eltérés 55 euró, illetve 48 százalék az import javára.

A jelenségnek az a magyarázata, hogy olyan időszakokban exportálunk, amikor túltermelés van, kicsi a fogyasztás, ezért aztán alacsony az ár. Az import ellenben a csúcsfogyasztás periódusaira esik, amikor más országokban is van keletje a villanyáramnak, így drágán kell megvásárolni.

A legtöbb áramot, 2,51 TWh-t közel 260 euró értékben Bulgáriába exportáltunk. Az import java, 1,2 TWh, a szerb hálózatból érkezett, mely mennyiségért közel 300 millió eurót fizettünk.  

Kapcsolódók

Kimaradt?