Felállították az első Fekete-tengeri fúrótornyot, indulhat a földgázkitermelés

Az 1 300 tonnás építmény 101 méter magas, amiből 69 méter a víz alatt van.

Felállították az első rögzített fúrótornyot az Ana mélytengeri földgázmezőn. A műszakilag és logisztikailag bonyolult műveletben részt vett egy nyíltvízi építőhajó, a legnagyobb Fekete-tengeri úszó daru, több multifunkcionális kiszolgáló hajó és 160 munkás. A fúrótornyot a konstancai Grup Servicii Petroliere cég gyártotta le és állította fel.

Az 1 300 tonnás monstrum kb. 20 méterrel magasabb, mint a kolozsvári Szent Mihály-templom tornya a kereszttel együtt, 101 méteres, ebből 69 méter a vízszint alatt található. A berendezés egyelőre félkész állapotban van, a felépítmény egy része még a kivitelező cég agigeai telephelyén van. A fúrótornyot a parttól 120 km-re állították fel.

A munkálatok a Black Sea Oil&Gas kft. (BSOG) Midia Gas Development nevű beruházása keretében folynak. Ennek célja az Ana és a Doina lelőhelyek kiaknázása. Előbbiből 6, utóbbiból pedig 2 milliárd köbméter földgázt lehet kitermelni. Ahhoz, hogy a kitermelés lekezdődjön, le kell fektetni egy 126 km hosszú tenger alatti gázvezetéket. Ez a Konstanca megyei Corbu község területén található gázkezelő állomással fogja összekötni a fúrótornyokat.

A kitermelést összesen öt fúrótorony fogja végezni. Ezek maximális kitermelési kapacitása évi 1 milliárd köbméter lesz, ami az ország teljes fogyasztásának hozzávetőleg a 10 százaléka. A BSOG által kitermelt gázt a francia energetikai cég, az Engie veszi át, a két vállalat 10 évre szóló szerződést kötött.

A most felállított, első fúrótorony előreláthatóan idén novemberben kezdi meg az ipari jellegű kitermelést. Ez több, mint két éves késést jelent az előzetes tervekhez képest, melyek értelmében 2019 második félévében kellett volna elkezdődjön a két lelőhely kiaknázása.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

A BSOG eddig 600 millió dollárt fordított a Midia Gas Development projektre. A vállalat szerint lelőhelyek kimerülését követően a nyílt tengeren felépített infrastruktúrát szél-, vagy napenergia projektek keretében lehet majd hasznosítani, esetleg szén-dioxidnak a tenger alatt történő raktározására.

(A nyitókép illusztráció - Facebook/Grup Servicii Petroliere)

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?