Ezért van áramhiány: a rendszerváltás óta az állam nem költött energetikai beruházásokra
Jelenleg Románia kevesebb villanyáramot tud előállítani, mint a 2010-es évek elején.
Mióta beköszöntött a kánikula, egyre nagyobb a nyomás a hazai energetikai rendszeren, import nélkül képtelenek lennénk fedezni a megnövekedett fogyasztást. Ez a helyzet annak ellenére állt elő, hogy Románia jelentős víz-, szél- és napenergia potenciállal rendelkezik, ráadásul szenünk és földgázunk is van. A magyarázat ugyanakkor banális: az elmúlt 34 évben az állam teljesen elhanyagolta az ágazatot, nem hajtott végre számottevő befektetéseket.villany
„Az, hogy ebben a helyzetben vagyunk, 50 MW-ot keresünk itt, 200 MW-ot ott, azoknak az évtizedeknek az eredménye, amikor az állam nem fektetett be az energetikai ágazatba. Az egykori 22 ezer MW-nak a felével maradtunk, az állam megfelezte a termelési kapacitását” – idézi a Ziarul Financiar Sebastian Burduja energiaügyi minisztert.
Igaz ugyan, hogy a rendszerváltás után helyezték üzembe a cernavodai atomerőművet, ám a beruházás a szocializmus idején kezdődött, a brazi-i gáztüzelésű erőművet pedig az OMV Petrom építtette. Jelentős kapacitásnövelés a szél- és a napenergia terén volt, de magántőkéből, ráadásul ezek nem tudták kompenzálni a leállított szénerőművek kieső kapacitását.
Mindezek következtében 12 év alatt hozzávetőleg 9 százalékkal csökkent Románia beépített áramtermelési kapacitása, közel 19 800 MW-ról 18 300 MW-ra. Ugyanezen időszakban Görögország áramtermelési kapacitása 46 százalékkal nőtt, Németországé 43, Hollandiáé 39, Lengyelországé pedig 23 százalékkal. Magyarország esetében a növekedés 8 százalékos volt.
Ennek a helyzetnek a következménye, hogy július 15-én a nagybani piacon Romániában volt legdrágább a villanyáram, 207 euró/MWh. Ezt megközelítő ár csak Magyarországon (201 euró/MWh), Bulgáriában (191 euró/MWh), Görögországban (191 euró/MWh) és Szerbiában (190 euró/MWh) volt a kontinensen. 11 uniós tagállamban az elektromos energia ára 100 euró/MWh alatt volt.
A jövő sem tűnik fényesnek, ugyanis folytatódni fog a szénerőművek bezárása, 2027-ben pedig korszerűsítés miatt leállítják a cernavodai erőmű egyik blokkját, ami miatt 700 MW beépített kapacitás fog kiesni.