Reménytelennek tűnik a tárnicai erőmű megépítése
Nem érdemes megépíteni, mert drága lenne, ráadásul nagyon nehezen térülne meg a befektetés.
Valószínűtlen, hogy valaha is megépülne a tárnicai vízerőmű, írja az Hotnews. „Egy ilyen berendezés hatásfoka elég alacsony: 30-40 százalék” – jelentette ki egy konferencián Cristian Ilie, az Energiaügyi Minisztérium energetikai hatékonyságért felelős államtitkára.
Az évtizedek óta vajúdó, Sebastian Burduja szakminiszter által tavaly felmelegített projekt keretében a már létező tárnicai mellé egy újabb, jóval magasabban fekvő gyűjtőtavat alakítanának ki. A felső tóból szabadeséssel érkező vízzel áramot lehetne termelni, amikor pedig túltermelés van országos szinten, akkor az olcsó árammal működtetett szivattyúkkal pumpálnák vissza a vizet.
Az elképzelések szerint az Erdélyi-szigethegységbe tervezett erőműnek négy turbinája volna, 500-1000 MW beépített teljesítménnyel.
Az Energetikai Minisztérium januárban már másodjára írt ki tendert a megvalósíthatósági tanulmány elkészítésére, mivel az elsőre egyetlen cég sem jelentkezett.
Cristian Ilie szerint nem igazán éri meg ilyen erőművet építeni. „2018-2019-ben egyike volt annak a 22 beruházásnak, melyeket a magánszféra bevonásával szerettek volna megvalósítani, az Egyesült Államokban, Dubajban, az Emirátusokban kerestek befektetőket. A gondot a befektetés megtérülése jelenti, garantálnod kell a befektetőnek, hogy megtérül a befektetése. Amikor befektet, biztosan tudnia kell, hogy egy bizonyos számú év alatt megtérül a befektetése egy kis profittal” – nyilatkozta az államtitkár.
Becslések szerint a tárnicai erőmű megépítése 1 milliárd eurónál többe kerülne.