Belevágna a kormány a tárnicai erőmű megépítésébe

Nem lesz olcsó mulatság, mérvadó becslések szerint a költségek meghaladnák az 1 milliárd eurót.

Megépítené a kormány a tárnicai vízerőművet, melyet évtizedek óta halogatnak. „Felvállaltunk egy nagyon ambiciózus, Románia energetikai infrastruktúrájának fejlesztését célzó programot, s valószínűleg a legfontosabb projekt, melyet már legalább 40 éve meg kellett volna valósítani, a tárnicai-lapostyai erőmű” – idézi Sebastian Burduja energiaügyi minisztert az economedia.ro gazdasági hírportál.A tárnicai víztározó | Fotó: Facebook/Catalina Birtalan

A beruházás helyszíne az Erdélyi-Szigethegységben, Kolozsváról mintegy 30 kilométerre található. Az erőmű két gyűjtőtóból állna, a már meglévő tárnicaiból és a lapostyaiból. Ez utóbbit jóval magasabb helyen alakítanák ki, mint a tárnicait, s a két tavat földalatti vezeték kötné össze.

Amikor villanyáramra volna szükség, a felső tóból szabadesésben érkező vízzel energiát állítanának elő, amikor pedig túltermelés volna az országos rendszerben, akkor az alsó tóból szivattyúkkal pumpálnák fel a vizet. Az erőművet négy turbinával szerelnék fel, az elképzelések szerint 500 MW - 1 GW volna a beépített teljesítménye.

Annak, hogy az erőmű mostanáig nem épült meg, nagyon is érthető oka van: a beruházás becsült költsége meghaladja az 1 milliárd eurót. A kormány illetékesei úgy látják, hogy a finanszírozás biztosítása jelenleg már nem akadály. „Nem ez az első alkalom, amikor Románia megpróbálja megvalósítani ezt a projektet, azonban most minden azt mutatja, hogy itt az ideje. (…) Zöld energiáról beszélünk, egy olyan tervről, mely az országos energetikai rendszer kiegyensúlyozását célozza” – mondta Burduja.

A kormány közvitára bocsátotta az erőműépítés tervét, utána pedig szeretné elindítani a tervezést. A szaktárca reméli, hogy a terv egy év alatt elkészül, a kivitelezés időtartamát pedig 5-7 évre becsülik. Ez utóbbi fölöttébb optimista becslésnek tűnik.

A tárnicai-lapostyai vízerőmű megépítési legutóbb 2014-ben, Victor Ponta miniszterelnöksége idején merült fel. Akkor az volt az elképzelés, hogy a beruházást magánbefektetőkre bíznák. Az üzlet iránt állítólag három kínai vállalat érdeklődött, azonban 2017-ben a kormány leállította a projektet. 2019-ben ismét napirendre került a nemzetközi versenytárgyalás kiírása, s állítólag több dél-koreai cég jelezte, hogy vevők lennének a beruházásra, de 2020-ban Virgil Popescu, akkori energiaügyi miniszter bejelentette, hogy jegelik a projektet.

banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png
banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?