Egyre kevesebb áramot termelünk, de kevesebbet is fogyasztunk

Egyes időszakokban már a fogyasztás 13 százalékát importból származó villanyárammal kell fedezni.

Az év első kilenc hónapjában 7 százalékkal kevesebb villanyáramot termelt Románia, mint 2021 azonos időszakában, írja a Ziarul Financiar. Ez nagyrészt annak a következménye, hogy tavaly bezárták a marosnémeti hőerőművet. Mivel az elmúlt évben egyetlen új termelő egységet sem helyeztek üzembe, az ország áramtermelési kapacitása 1300 MW-tal csökkent.Fotó: Facebook/Electrica

Egy ideje már importra szorulunk elektromos energiából, ám ennek a mennyisége nem nőtt számottevően az első kilenc hónapban. Ennek az oka az, hogy az országos fogyasztás 6 százalékkal csökkent, mivel több üzem kénytelen fog visszafogni a termelését a drága villanyáram miatt.

A Transelectrica legfrissebb adatai szerint november 15-én, a délelőtti órákban az országos fogyasztás 7600 MW körül mozog.

Elméletileg ezt bőven fedeznie kellene a hazai termelésnek, mivel a teljes beépített kapacitás meghaladja a 18 ezer MW-t, a gyakorlat azonban mást mutat. Az országos termelés mindössze kb. 6600 MW, az import pedig 1000 MW körül van.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

A magyarázat abban rejlik, hogy a vízerőművek, a naperőművek és a szélturbinák is nagyon visszafogottan termelnek. Előbbiek 1800 MW-t juttatnak csak az országos hálózatba, bár a beépített teljesítményük 6640 MW, utóbbi kettő pedig összesen 270 MW-t. A vízerőművek szándékosan fogják vissza a termelést, ugyanis az aszályos nyár miatt a tározókban az átlagosnál kevesebb víz van, ezért takarékoskodnak vele.

Az elmúlt években az európai országok szinte kivétel nélkül növelték áramtermelési kapacitásukat, Románia azonban kakukktojás e tekintetben. 2011-ben még 19 733 MW volt a beépített áramtermelési kapacitás, ami mostanra 9 százalékkal csökkent. Az azóta eltelt időszakban 4300 MW teljesítményű erőműveket, főleg megújuló forrásokat felhasználókat, helyeztek üzembe, ezek azonban nem tudták ellensúlyozni a széntüzelésű erőművek bezárása miatt kieső termelési kapacitást.

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?