Rohamosan drágul az áram a nagybani piacon

Az elmúlt napokban Romániában legalább kétszer annyiba került, mint egy sor nyugati országban.

Ideiglenes vészhelyzetet vezethet be a kormány a villanyáram nagybani piacán a csillagászati árak miatt, írja az economica.net. Sebastian Buduja energiaügyi miniszter július 10-én válságértekezletet tartott az Országos Energia-szabályozó Hatóság (ANRE), a Transelectrica, a bukaresti áramtőzsde, valamint a termelőket, elosztókat és szolgáltatókat tömörítő szakmai szervezetek képviselőivel.Fotó: Agerpres

A szaktárca által kiadott közlemény értelmében elképzelhető, hogy 3-6 hónapos időtartamra árplafont vezetnek be a nagybani piacon. Erre amiatt kerühet sor, hogy egymás után dőlnek az árrekordok az áramtőzsdén.

24 óra alatt hatalmas ingadozások vannak a piacon, írja az economedia.ro. Az OPCOM adatai szerint július 10-én, a déli órákra 56 euró/MWh volt a villanyáram ára, eset kilencre azonban közel a nyolcszorosa, 422 euró/MWh. Ez azonban semmi az új rekordhoz képest, július 11-én este 9 órára ugyanis 560 euró/MWh-s áron vásárolhatnak elektromos energiát a szolgáltatók.

Ehhez a helyzethez egy sor tényező hozzájárul: a kánikula miatt megnőtt az áramfogyasztás, a szárazság miatt a hazai vízerőművek csökkentett kapacitással termelnek, Bulgáriában és Szlovákiában is csökkent az atomerőművek termelése karbantartás miatt, az esti órákban pedig a napelemparkok termelése leáll. Az elmúlt napokban a szélcsendes idő miatt a szélturbinák semi gen termeltek, így aztán a fogyasztás jelentős részét gáz- és széntüzelésű erőművek által termelt, tehát drága, s borsos árú importból származó energiával kellett fedezni.

Az elmúlt két hónapban dinamikus nönekedésnek indult a másnapi szállítási, az úgynevezett spot piac átlagára. Januárban még 88 euró/MWh átlagáron kereskedtek a villanyárammal, áprilisra pedig 60 euróra csökkent. Ezt követően ismét drágulni kezdett az energia a nagybani piacon, májusban 82 euró/MWh volt az átlagár, júniusban pedig 98 euró/MWh.  

Júliusban minden bizonnyal folytatódni fog a drágulás. Az elmúlt napokban az áram nagykeresekedelmi ára csak Magyarországon volt nagyobb, mint idehaza.

Amikor Romániában 149 euró/MWh volt az ár, akkor Magyarországon 162 euróba került 1 MWh. Kelet-Európában 120-130 euró körül alakultak az árak, a legmagasabb Szerbiában volt, 136 euró. Ehhez képest Nyugat-Európában aprópénzbe került az elektromos energia: Finnországban 1 euró/MWh, Svédországban 24 euró/MWh, Franciaországban 70 euró/MWh, Spanyolországban 73 euró/MWh, Portugáliában 74 euró/MWh volt az ára. Jelenleg az országos elosztórendszerek nincsenek olyan szinten összekapcsolva, hogy az olcsó nyugati áram eljuthasson Romániába.

A nagybani piac elszabadult árait a háztartási fogyasztók nem fogják megérezni, nekik ugyanis a szolgáltatók hatósági maximált áron számlázzák a villanyáramot. A szabályozás 2025 tavaszáig van érvényben.

Kapcsolódók

Kimaradt?