Apró előrelépés történt a tárnicai vízerőmű ügyében

Két ajánlat érkezett az Erdélyi-szigethegységbe tervezett erőmű megvalósíthatósági tanulmányra kiírt tenderre – írja az economedia.ro.

„A megvalósíthatósági tanulmányra benyújtott ajánlatok kulcsfontosságú pillanatát jelentik a tárnicai vízerőmű megvalósításának” – nyilatkozta Bogdan Nicolae Stănescu, az energetikai vállalatokban meglevő román állami tulajdonrészeket kezelő SAPE elnöke. Stănescu szerint a beruházás „létfontosságú” Románia energetikai biztonsága számára.A kép illusztráció | Fotó: Facebook/Hidroelectrica

A 215 hektáros vízfelületű tárnicai vízgyűjtő tó Kolozsvártól mintegy 30 kilométerre található. 1974-ben készült el, egy 45 MW-os áramtermelő blokkal van felszerelve. A mostani beruházás keretében több száz méterrel magasabban kialakítanának még egy tavat, ahonnan az alsóba szabadeséssel érkező víz termelné az elektromos energiát. A vizet túltermeléses időszakokban, amikor olcsó a villanyáram, visszaszivattyúznák a felső tóba.

A szivattyús-tározós tárnicai erőmű megépítésének az ötlete az elmúlt évtizedekben többször felmerült, legutóbb 2014-ben, Victor Ponta miniszterelnöksége idején, aki magánbefektetőkkel társulva szerette volna megvalósítani.  Bár állítólag több kínai cég is érdeklődött a beruházás iránt, 2017-ben a bukaresti kormány leállította a projektet. 2019-ben elővették, 2020-ban azonban ismét jegelték.

Sebastian Burduja energiaügyi miniszter 2023-ban porolta le a tervet. A megvalósíthatósági tanulmányra tavaly kiírt közbeszerzési eljárásra egyetlen ajánlat sem érkezett, a januárban ismét meghirdetett tenderre azonban két cég is jelentkezett.

Az elképzelések szerint a tárnicai vízerőmű beépített teljesítménye 1000 MW lenne, négy blokkba elosztva. Az előzetes becslések alapján a beruházás költségei 1 milliárd euró körül lennének.

„Ezt a stratégiai és komplex projektet, a szakértők becslései szerint 8-10 év alatt lehetne kivitelezni” – nyilatkozta korábban Sebastian Burduja. Egyértelmű, hogy a román kormánynak nincs pénze a beruházásra, így aztán Burduja magánbefektetők bevonásával képzeli el a megvalósítását.

A szakemberek egy része kétségbe vonja, hogy érdemes megépíteni a tárnicai vízerőművet. „Gazdaságilag nem indokolt a tárnicai erőmű megépítése” – nyilatkozta Virgil Popescu korábbi szakminiszter, aki 2020-ban leállította a projektet. Cristian Ilie, a bukaresti energiaügyi tárca államtitkára egy 2023-as konferencián azzal érvelt ellene, hogy „egy ilyen berendezés hatásfoka elég alacsony: 30-40 százalék”.  

Kapcsolódók

Kimaradt?