Ezeket az adóügyi újdonságokat hozta el a 2024-es év

Borítékolható, hogy az e-számla sok bosszúságot fog okozni a vállalkozóknak, mivel az adóhatóság informatikai rendszere nem megfelelő sokmillió számla fogadására.  

Adóügyi újdonságok tömkelegét hozza az újév. Azt, hogy ezek szinte kivétel nélkül csak bosszúságot és anyagi hátrányt eredményeznek az adófizetőknek, szinte felesleges is említeni.

Január 1-jeii hatállyal kötelező lesz ez elektronikus számlázás, függetlenül attól, hogy a számlát áfafizető vagy nem áfafizető számára bocsátották ki. A számlákat a kibocsátásuktól számított öt napon belül kell feltölteni a RO e-Számla rendszerbe.

A feltöltés elmulasztása vagy a határidő be nem tartása esetén a kiszabható bírság értéke 1000 és 10 000 lej között változik, azonban március 31-ig az adóhatóság (ANAF) nem fog bírságolni. Borítékolható, hogy ez az elvi szinten indokolt, az adócsalás visszaszorítását célzó újítás sok fejfájást fog okozni a versenyszférában. Ennek az oka az, hogy az ANAF informatikai rendszere rendkívül elavult, nem alkalmas milliós nagyságrendű elektronikus számla fogadására, ami már bebizonyosodott a tesztelés időszakában, amikor több alkalommal huzamosabb időre lefagyott.

Fotó: Pixabay

Az e-számlák alkalmazása az egyéni vállalkozók (PFA) számára is kötelezővé válik, függetlenül attól, hogy azokat cégek vagy más egyéni vállalkozók felé bocsátották ki. Az export és az unión belüli fuvarozás mentesítve van az e-számlák használata alól.

Speciális adó házra, autóra

Speciális adót kötelesek fizetni január 1-től a 2,5 millió lejnél értékesebb ingatlanok tulajdonosai. Az adó az épület értéke és a 2,5 millió lej különbözetének a 0,3 százalékával egyenértékű. Egy 3 millió lej értékű ingatlan esetében tehát 500 ezer lej 0,3 százalékát, vagyis 1500 lejt kell befizetniük a tulajdonosoknak az államkasszába speciális adóként.

Speciális adót kötelesek fizetni azok is, akik 375 ezer lejnél értékesebb személygépkocsit birtokolnak. Az adó összege a 375 ezer lejt meghaladó érték 0,3 százalékának felel meg. Mivel kb. 75 ezer eurónál drágább autókra vonatkozik, a rendelkezés minimális számú erdélyi magyar adófizetőt érint. Ugyanez érvényes a nagyértékű ingatlanok után fizetendő speciális adóra is.

Az eddigi 5 százalék helyett 9 százalék áfát kell fizetniük azoknak, akik 2024-ben vásárolnak lakást. Azon vásárlók esetében, akik 2023-ban aláírták az adás-vételi szerződést és kifizették az előleget, a fizetendő áfa 5 százalék. 9 százalékos áfával egyetlen lakást lehet vásárolni, a második után 19 százalék fizetendő. A 9 százalékos kedvezményes áfa a 120 négyzetméternél nem nagyobb, legfeljebb 600 ezer euró értékű lakásokra vonatkozik, mely összegben benne van a telek értéke is.

Január 1-től új adófizetési szabályok vonatkoznak a mikrovállalkozásokra is. 600 ezer eurós évi árbevételig 1 százalékos forgalmi adó kötelesek fizetni, afölött pedig 3 százalékot. Az árbevételtől függetlenül 3 százalékos adókulcsot alkalmaznak az informatika és a vendéglátás területén tevékenykedő, valamint a jogi- és egészségügyi szolgáltatásokat nyújtó mikrovállalkozások esetében. Ez az intézkedés az adóoptimizálás elkerülését szolgálja, mivel mostanáig sokan nem munkaszerződés alapján, hanem mikrovállalkozás formájában folytattak munkavégzést.

Szigorítja a kormány a nagyvállalatok adóztatását is, 1 százalékos forgalmi adót vetve ki rájuk, amennyiben ennek az értéke meghaladná a nyereség után fizetendő társasági adó értékét. Mivel ez csak az évi 50 millió eurónál nagyobb árbevételű cégekre vonatkozik, minimális számú erdélyi magyar vállalkozót érint, akik garantáltan akkor sem fognak elszegényedni, ha megnövelt összeget lesznek kénytelenek befizetni az államkasszába.

A kormán az egyéni vállalkozók esetében a bevételi értékhatárt 100 ezer euróról 25 ezer euróra csökkentette. Akik ezt átlépik, kötelesek a valós jövedelmük után adózni. Az egyéni vállalakozóként dolgozó informatikusok esetében eltörölték a bevételi értékhatárt, tehát a valós jövedelmük alapján adóztatják meg őket, annak értékétől függetlenül. Újdonság az is, hogy 2024-ben az egyéni vállalkozók nem ajánlhatják fel civil szervezeteknek a személyi jövedelemadójuk 3,5 százalékát.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?