Egyéni vállalkozó lett sok korábbi mikrovállalkozó

Az adóügyi módosítások miatt döntöttek úgy sokan, hogy inkább egyéni vállalkozóként folytatják.

Több mint 11 ezer egyéni vállalkozói (PFA) engedélyt váltottak ki az első negyedévbe, derül ki az Országos Cégnyilvántartó adataiból. Ez 46 százalékos növekedést jelent 2022 azonos időszakához képest, amikor 7615-tel gyarapodott a PFA-k száma.Fotó: Pixabay

A 11 145 új engedély az elmúlt évtized legmagasabb értéke. Ebben az időintervallumban eddig 2015 jelentette a csúcsot, amikor 8792 új egyéni vállalkozót vettek nyilvántartásba. A mélypontot 2020 jelentette, mindössze 5720 engedéllyel, ami egyértelműen a koronavírus-járvány számlájára írható.

„Azt hiszem, hogy az idei növekedés egyik oka, de nem az egyetlen, hogy szigorítottak a mikrovállalkozások működési feltételein, amiért sokan úgy döntöttek, hogy inkább egyéni vállalkozóként folytatják” – nyilatkozta a Ziarul Financiarnak egy adótanácsadó. Korábban a mikrovállalkozások az árbevételük 1-3 százalékát fizették be adó formájában. Az idei évtől azoknak, melyeknek nincs alkalmazottjuk, 16 százalék társasági adót kell fizetniük, s ezzel párhuzamosan évi 1 millió euróról 500 ezerre csökkent a bevételhatár, ameddig egy cég mikrovállalkozásnak minősül.

Az első negyedévben a fodrászat és a szépségipar volt az a tevékenységi terület, melyre a legtöbb engedélyt kiváltották, 1032 darabot. Ezután következnek az informatikusok, akik közül 924-en döntöttek úgy, hogy egyéni vállalkozóként tevékenykednek. Miközben az új egyéni vállalkozók száma nőtt, a kft.-ké csökkent. Az első negyedévben 26 ezer kft.-t jegyeztek be, miközben 2022 azonos időszakában 27 ezret.

Az Országos Cégbíróság nyilvántartásában március 31-én 283 ezer aktív egyéni vállalkozó szerepelt.

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?