banner_qpmMZsMg_970x250 eurotrans.webp
banner_PT5K3wNG_728x90 eurotrans.webp
banner_kNLLfvE0_300x250 eurotrans.webp

Fontos kérdésekre kerestek választ a szilágysági magyar vállalkozók

Számos kérdés merült fel a hétvégén megrendezett szilágysági magyar vállalkozók találkozóján, amelyen részt vett Miklós Zoltán és Seres Dénes RMDSZ-es parlamenti képviselő is, akik ismertették az elmúlt két év megvalósításait és a jelenlegi lehetőségeket, valamint a vállalkozások kapcsán felmerülő problémákra nyújtottak megoldást.

Seres Dénes parlamenti képviselő kiemelte: annyi lehetőség, mint amennyi most van, nem biztos, hogy volt, vagy lesz, ezért arra biztatta a jelenlévőket, hogy éljenek vele, és pályázzanak. Bár a pandémia és az orosz–ukrán háború befolyásolja és befolyásolta a mindennapokat, a megyében megvalósítások zajlottak, hiszen alig van olyan magyar település, ahol ne lenne szép középület, modern utak, vagy ne lenne kiépítve a csatorna- és vízhálózat. „Ezt folytatni kell az elkövetkezendő években is, nagyon sok pályázat van napirenden, ezeket a saját javunkra kell fordítani, hogy a közösségünk itthon érezze magát, jó körülmények között éljen, és nevelje családját” – mondta a képviselő. Ahol több vállalkozó van, életképesebb a közösség, mert a fiatalok nem mennek el otthonról, a megélhetés biztosítva van.

Balról jobbra: Kovács Irénke szenátor, Miklós Zoltán parlamenti képviselő, Seres Dénes parlamenti képviselő, Dari Tamás prefektus, Szilágyi Róbert István megyei tanács alelnök | A szerző felvételei

Az RMDSZ kormányzati szerepvállalásának és programjának célja, megkönnyíteni a vállalkozók mindennapjait még ebben az oly nehéz gazdasági helyzetben is. A helyi kis- és közepes vállalkozások a gazdaság tartóoszlopai, ezért az RMDSZ vállalkozásösztönző, befektetőbarát és kiszámítható gazdasági környezet kialakítására törekszik. Az RMDSZ kezdeményezésére létrejött Anghel Saligny-program is részben ezt célozta meg, az infrastruktúra fejlesztését, hogy növeljük a hazai kis- és középvállalkozások fejlődését, versenyképességét. Feladatunk, hogy segítsünk a szilágysági vállalkozásoknak kilábalni a nehézségekből és támogatni őket a fejlődésben, ezért jött létre ez a találkozó is – mondta Seres Dénes parlamenti képviselő.

Miklós Zoltán parlamenti képviselő, szakpolitikus, pénzügyi, gazdasági szakember a megvalósításokat, lehetőségeket ismertette, hogy a jelenlévők felkészülve fogadják az elkövetkezendő két évet. Azt tanácsolta, a vállalkozók vegyék fel a kapcsolatot a pályázatíró cégekkel, legyenek felkészülve a nagy pályázatokra, „az elképzelések legyenek a fiókban”.

A közösségi konzultáción elhangzott az egyik legnagyobb probléma, amivel mindenki szembesül: az energiaválság. A kormány, a parlament is sokáig töprengett, hogy oldja meg, hogyan támogassa az embereket egy ilyen nehéz időszakban, hiszen az állami költségvetés is véges. Seres Dénes képviselő elmondta, különösen az építőiparban sok munka lesz, ezért fel kell készülni, hogy legyen kivitelező is, mert ahhoz, hogy a pályázat eredményes legyen, a kivitelezés is sikeres kell hogy legyen.

Nagy az önrész, a minimálbér növelése is sújtja a vállalkozót

A vállalkozók és a pályázatírók elmondták, a projekteknél nagy az önrész, 34-35 százalék, és ha hozzáadják a 19 százalékos áfát, már szinte 50 százalék. Elhangzott, legalább 10 százalékra kellene csökkenteni az önrészt, mert a multik fel vannak erre készülve, de a kisvállalkozók nem.

A minimálbér növelése is sújtja őket, mert nagyobb a költség. A vállalkozó mindenképp megfizeti a jó munkást, és ez nem a minimálbértől függ. A nyugati országokban ezt nem az állam szabályozza, mert: ,,a mezőgazdaságban miért lenne ugyanakkora a minimálbér, mint a szoftvergyártóknál, a programozóknál? Viszont a minimálbérre adókedvezmény van, ezért mintha arra törekednénk, hogy ebből legyen több, de arra kellene, hogy versenyképesek legyenek a vállalkozások, hogy lehessen magasabb béreket fizetni az alkalmazottaknak”.

Problémák a pályáztatás során

Papp Zsolt vállalkozó, pályázatíró elmondta, sok a vállalkozó kedvű a megyében, de amikor a követelményekkel szembesülnek, a nagy önrésszel, lemondanak. Továbbá sok időbe telik egy pályázat lebonyolítása, a beadástól a szerződés aláírásáig legalább két év, mert gondot jelent a szakvélemények (avizok) megszerzése.

Szilágyi Róbert István, a megyei tanács RMDSZ-es alelnöke az adótörvénykönyv módosítását javasolta, mert mint ismertette, jönnének vállalkozók a megyébe, de az első kérdés: ,,ha jövünk, milyen kedvezményeket tudna számunkra biztosítani az önkormányzat?” Sajnos a kedvezményt az adótörvénykönyv szabályozza, ezért az új beruházások terén ezen módosítani kellene.

Az est folyamán szó volt még az ipari parkról, autópályáról, a digitalizációs pályázati kiírásról, a fotovoltaikus napelemekről, az építkezési anyagok drágulásáról, a sütőiparban lévő munkaerőhiányról, mert bár nehéz ez az iparág, vonzóvá kell tenni a fiatalok számára, hogy ,,legyen kenyér az asztalon.”

Seres Dénes parlamenti képviselő zárásul kiemelte, támogatja az ilyen jellegű találkozókat, de addig is azt ajánlja, ha problémák merülnek fel, ismertessék, közvetítsék az önkormányzati vezető által, hogy a gondokra Bukarest szintjén találjanak megoldást, mert a vállalkozók a társadalom egyik fontos rétegét képezik, és nagy szükség van rájuk a Szilágyságban is.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?