Ezekben az ágazatokban nőttek leginkább a fizetések
A kőolajfinomításban dolgozók már csak pár száz lejjel keresnek kevesebbet, mint az informatikusok.
A tanügyben nőttek leginkább a fizetések az elmúlt 12 hónapban, írja a Ziarul Financiar (ZF). Az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai szerint idén májusban a tanügyi dolgozók nettó átlagbére 6163 lej volt, 28 százalékkal több, mint egy évvel korábban.
A raktározás területén 27 százalékkal nőtt az átlagfizetés 6772 lejre, a vegyiparban, a szálloda- és vendéglátóiparban, valamint a más ipari tevékenységek területén 22 százalékkal. A jelentős bérfejlesztés ellenére a szálloda- és vendéglátóiparban továbbra is gyengén lehet keresni, átlagban 2984 lejt.
A legjobban kereső hazai munkavállalók továbbra is az informatikusok. Ebben az ágazatban a fizetések viszonylag szerény mértékben, 7 százalékkal emelkedtek, de a számítástechnikai szakembereknek így sincs okuk a panaszra, átlagosan 11 253 lejt keresnek.
A második helyen a kőolaj feldolgozása áll. Ebben az ágazatban 14 százalékkal emelkedtek a fizetések 10 736 lejre. A kőolaj- és gázkitermelés területén lényegében stagnáltak a bérek, mindössze 0,9 százalékkal nőttek 9321 lejre. A pénzügyi szolgáltatások minimális mértékben vannak lemaradva, az átlagfizetés 9311 lej volt májusban, 15 százalékkal több, mint egy évvel korábban.
A szakemberek szerint az elkövetkező időszakban tovább fognak nőni a fizetések, ha nem is olyan gyorsan, mint az elmúlt 12 hónapban. „Azokon a területeken, ahol erős a verseny és hiány van szakemberekből, a fizetéseknek nőniük kell, de csak addig a szintig, ameddig a cégek nyereségesek tudnak maradni” – nyilatkozta a ZF-nek Sorina Faier, az Elite Searchers munkaerő-közvetítő cég vezető munkatársa.