Elképesztő összegből gazdálkodott tavaly Szászfenes, az ország második leggazdagabb községe

A Kolozsvárral összenőtt község tavalyi költségvetése meghaladta a 100 millió lejt, amiből közel 87 millió volt a saját bevétel. 

Miközben országszerte községek százai vegetálnak, s a helyi önkormányzat működési költségeit is képtelenek kitermelni, addig Szászfenes dúskál a pénzben. A Kolozsvárral összeépült község költségvetése tavaly közel 32 százalékkal volt nagyobb az egy évvel korábbinál, 104,7 millió lejt tett ki, amiből 86,84 millió saját bevételekből származott, derül ki a Fejlesztési, Közmunkaügyi és Közigazgatási Minisztérium adataiból.Szászfenes madártávlatból | A szerző felvétele

Sok romániai municípium polgármestere örülne, ha ennyi pénz lenne a kasszájában, például a gyergyószentmiklósi is, ahol a tavalyi költségvetés több mint negyedével maradt el a szászfenesitől, 73 millió lej volt. Kolozsvár alvóvárosa Székelyudvarhelyet is megelőzte, utóbbi csak 101,51 millió lejből gazdálkodott tavaly, amiből a saját bevételek csupán 73,64 millió lejt tettek ki.

Az irigylésre méltó bőség ellenére Szászfenes 2022-ben is, akárcsak egy évvel korábban, a második helyre szorult Chiajna mögött. Az Ilfov megyei község számlájára 105,34 millió lej folyt be tavaly. A harmadik legnagyobb költségvetése a Vâlcea megyei Măldărești községnek volt, ami azonban teljesen irreleváns, mivel a 62,33 millió lejes összegből 58 millió a kormány adott, minden bizonnyal egy beruházásra.

Az első tízben három Temes, két Ilfov és egy-egy Szeben, illetve Iași megyei közigazgatási egység szerepel még. A bánsági megyéből Gyüreg (61,67 millió lej), Győröd (55,60 millió) és Újszentes (55,58 millió) került be a Top 10-be, míg Szebenből Sellenberk (50,84 millió).

Akinek kétségei vannak afelől, hogy Kolozsvár és környéke volna az ország egyik legdinamikusabban fejlődő kistérsége, annak érdemes egy pillantást vetnie a város vonzáskörzetéhez tartozó községek költségvetési adataira. Apahida költségvetése 47,8 millió lej volt, Nemeszsuké 46,2 millió, Gyalué 32,4 millió, Kisbácsé 31,9 millió, Erdőfeleké pedig 22,9 millió lej. A Kolozsvárral szimbiózisban működő hat község tehát összesen 286 millió lejből gazdálkodott tavaly, s ami még figyelemre méltóbb, ennek az összegnek a zöme, 216 millió lej, saját bevételekből származott. Ez mindössze 15 százalékkal marad el Szatmárnémeti tavalyi saját bevételeitől.

Bihar legjobban eleresztett községe Szentmárton volt, 39,73 millió lejes költségvetéssel, Maros megyéé Balavásár (22,26 millió lej), Szatmáré Hadad (47,72 millió lej), Háromszéké Uzon (21,9 millió lej), Hargita megyéé pedig Parajd (20,36 millió lej).

Kapcsolódók

Kimaradt?