Egy évtized alatt teljesen leépült a cukoriparunk

Már csak a marosludasi és a romani gyár termel, miközben 2019 és 2023 között megduplázódott az import értéke.

A cukoripar szabályozva van az Európai Unió szintjén, Románia 2014-ben 550-600 ezer tonnás cukorrépa- és 105 ezer tonnás cukorkvótát kapott. A hazai termelés azonban már 2022-ben is messze elmaradt ettől, mindössze kb. 80 ezer tonna volt, írja a Ziarul Financiar.Fotó: Pixabay

2012-ben még öt nagy cukortermelő volt az országban: az Agrana, a Zahărul Oradea, a Zahărul Luduș, a Lemarco és a Zahăr Corabia. A piacot az osztrák Agrana dominálta 1223 millió lejes árbevétellel, a nagyváradi cukorgyár bevételei 667 millió lejt tettek ki, a ludasi üzemé pedig 171 milliót. Az öt piacvezető termelő összesített árbevétele 2290 millió lej volt 2022-ben.

Időközben a német tulajdonos bezárta a nagyváradi cukorgyárat, melyet már le is bontottak, de megszűnt a Lemarco és a Zahăr Corabia is. Az Agrana tavalyi árbevétele szinte megegyezett a 11 évvel korábbival, 1228 millió lej volt.

A marosludasi cukorgyárat is a megszűnés fenyegette, de végül megmenekült, a francia Tereostól két romániai vállalkozó mentette meg. A cég tavalyi forgalma azonban mintegy 70 százalékkal visszaesett, tavaly már csak 47 millió lej volt.

Az országban már csak két működő cukorgyár van, a ludasi és az Agrana romani egysége. A napokban felröppent a hír, hogy az Agrana bezárja a buzăui üzemét, azonban utóbb kiderült, hogy ez csak félig igaz. A valóság az, hogy az osztrák vállalat már tavaly novemberben leállította a gyárban a cukorrépa feldolgozását, azonban a bezárását nem tervezi, csomagolásra és tárolásra használja.

A termelés visszaesésével párhuzamosan nőtt az import. Tavaly 360 millió eurót meghaladó értékű cukrot importáltunk, melynek a zöme Ukrajnából érkezett, olcsóbban, mint amennyiért a hazai termelők elő tudják állítani. 2019-hez képest a cukorimport értéke megduplázódott.

A rendszerváltás utáni első évben évben még 33 cukorgyár termelt Romániában.

Kapcsolódók

Kimaradt?