Drágulhat a cukor, mert exporttilalmat vezetett be Ukrajna

A hazai termelés a fogyasztásnak már csak a felét fedezi, mindössze két cukorgyár működik az országban.

Megtiltotta a cukor exportját az ukrán kormány június 5. és szeptember 15. között. Az intézkedést azért hozták, hogy biztosítsák az ellátás zavartalanságát.Fotó: AdobeStock

Az előrejelzések szerint idén 8 százalékkal csökkenhet a háború sújtotta ország cukortermelése, ami tavaly 1,33 millió tonnát tett ki. Ukrajna cukorfogyasztása hozzávetőleg évi 1 millió tonna.

Az intézkedés kihatással lesz Romániára is, mivel jelentős mennyiségű cukrot importálunk Ukrajnából.

„Májusban kötöttünk szerződést 15 ezer tonna cukorra, előre ki is fizettük. Tegnap üresen jöttek vissza a teherautóink Ukrajnából, ma visszautalják a pénzt. Az ukrán cukrot csomagoltuk és forgalmaztuk volna szeptemberig, amikor elkezdjük a termelést. Ezt a megoldást választottuk, hogy ne kelljen hazaküldenünk az embereket, hogy fizetni tudjuk őket a nyári hónapokban is” – nyilatkozta az economica.net gazdasági hírportálnak Mihaela Neagu, a marosludasi cukorgyár társtulajdonosa.

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai szerint tavaly 84 736 tonna cukrot importáltunk Ukrajnából, ami az Európai Unió teljes behozatalának a 30 százalékát tette ki. 2021-hez képest az ukrajnai behozatal közel 27-szeresére nőtt. Ez részben annak volt a következménye, hogy 2022-ban a cukorrépával bevetett termőterület 54,6 százalékkal, a betakarított mennyiség pedig 64,1 százalékkal csökkent az előző évhez képest.

Az INS szerint tavaly 24,4 kg volt az egy főre eső hazai fogyasztás, a teljes fogyasztásnak pedig mindössze 52,9 százalékát fedezte a hazai termelés. Az ukrajnai cukor importjára ösztönzően hatott, hogy  olcsóbb annál, amit az EU-tagállamokban állítanak elő.

Az országban jelenleg két cukorgyár termel, a romani és a buzăui. Mindkét üzem az osztrák Agrana tulajdonában van. A ludasit a közelmúltban vette meg a Best Achiziții kft. a francia Terreostól. A két román vállalkozó cégének a birtokában van a botfalusi üzem is, mely nyersanyag hiányában nem ködik.

A hazai termelők és forgalmazók jelenleg 4,7-5,2 lejt kérnek a kristálycukor kilójáért a nagybani piacon, míg a boltokban kevéssel 6 lej fölött van az átlagár. A szakemberek arra számítanak, hogy az elkövetkező időszakban a cukor fogyasztói ára 8 lej közelébe emelkedik majd.

Kapcsolódók

Kimaradt?