banner_VpBVFWkY_GYAM - maszol webbanner 970x250.png
banner_rvYtcHzr_GYAM - maszol webbanner 728x90.png
banner_CyymSrg3_GYAM - maszol webbanner 300x250.png

Egyre kevesebb cukorrépát termelünk

Nem is csoda, elvégre egymás után zárnak be a cukorgyárak, a gazdák nem tudnák eladni a termést.

Mindössze 18 ezer hektáron termesztenek idén cukorrépát a romániai gazdák. Ez 14 százalékkal kisebb a tavalyi, erre a célra használt termőterületnél. 2021-ben 21 ezer hektár volt a cukorrépa termesztésére használt összterület. A Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Vidékfejlesztési Minisztérium adatai szerint az idei 18 ezer hektár 13 éves negatív csúcsot jelent.Csökkenőben a termelés és a fogyasztás is | Fotó: AdobeStock

A termőterület csökkenése annak tudható be, hogy idén újabb cukorgyár szűnik meg, a marosludasi. A szaktárca becslései szerint ez körülbelül 500 erdélyi gazdát érint. A francia Tereos tulajdonában levő üzem 37 735 tonna cukrot állított elő tavaly, amihez 7 ezer hektárról vásárolta fel a termést. A napi 4 ezer tonna cukorrépa feldolgozására alkalmas gyárat a tulajdonos arra hivatkozva zárja be, hogy évek óta veszteségesen működik.

Jelenleg egyetlen működő cukorgyár van az országban. Az osztrák Agrana tulajdonában levő romani üzem feldolgozási kapacitása napi 5 500 tonna cukorrépa. Idén tavasszal szó volt a botfalusi cukorgyár újraindításáról, azonban egyelőre ezt nem erősítették meg. Románia tavaly 110 ezer tonna cukrot állított elő.

A cukorgyártás nem csak Romániában van válságban, hanem az egész Európai Unióban. A ludasin kívül nyolc másik európai cukorgyár is beszünteti idén a termelést: négy Franciaországban, kettő Németországban, egy-egy pedig Horvátországban és Görögországban. Ennek következtében a cukorrépa termőterülete 30 ezer hektárral csökken idén, 1,45 millió hektárra. Szakértői becslések szerint az EU 16 millió tonna cukrot fog előállítani 2022-ben.

A cukoripar válságának egyik fő oka, hogy az egészséges életmód és az egészséges táplálkozás iránti igény növekedésével az Európai Unióban folyamatosan csökken a fogyasztás. Ennek az üteme idén valószínűleg lassulni fog, köszönhetően a többmillió ukrajnai háborús menekültnek.

Kapcsolódók

Kimaradt?