Mégsem zárják be a marosludasi cukorgyárat, de a cukorrépa termesztőknek nincs okuk az örömre

Cukorrépa helyett cukornádból előállított nyerscukrot fognak feldolgozni az üzemben.

Mégsem zár be a marosludasi cukorgyár, állítják a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztérium illetékesei. Az üzemben csak a cukorrépa feldolgozást szüntetik be, a továbbiakban cukornádból előállított nyerscukrot fognak finomítani.A Romániában fogyasztott cukor zöme importból származik | Fotó: AdobeStock

Ez jó hír a gyár dolgozóinak, legalábbis egy részüknek, de rossz a cukorrépa termelőknek. A marosludasi gyár évi 440 ezer tonna cukorrépát képes feldolgozni, azonban egy ideje már nem dolgozik teljes kapacitással. A szaktárca adatai szerint 2021-ben az üzemben 37 735 tonna cukrot állítottak elő. Egy évvel korábban még 43 171 tonna volt a termelés.

A Maros megyei gyárnak nyerscukor finomítására való átállása azt jelenti, hogy az erdélyi cukorrépa termelőknek profilt kell váltaniuk, nem lesz ugyanis kereslet az ipari növényre. A ludasin kívül az országban egyetlen cukorgyár működik, az osztrák Agrana tulajdonában levő romani. Ennek az évi cukorrépa feldolgozási kapacitása 550 ezer tonna, amit azonban nem használnak ki teljes egészében.

Tavaly a Neamț megyei üzemben 44 885 tonna cukrot állítottak elő cukorrépából, 69 059 tonnát pedig cukornádból származó nyerscukorból. Ez utóbbi alapanyagot importálták.

A marosludasi gyár a francia Terreos tulajdonában van. Arról, hogy a világ egyik legnagyobb cukorgyártójának számító vállalat romániai termelési kapacitásának felszámolására készül elsőként a Reuters hírügynökség számolt be. A globális- és helyi szinten is pénzügyi problémákkal küzdő Terreos a közelmúltban közölte, hogy tárgyalásokat folytat a szakszervezettel a gyár bezárásáról.

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai szerint 2020-ban a romániai cukorfogyasztás 492 ezer tonnát tett ki, aminek a zöme importból származott.

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?