banner_VpBVFWkY_GYAM - maszol webbanner 970x250.png
banner_rvYtcHzr_GYAM - maszol webbanner 728x90.png
banner_CyymSrg3_GYAM - maszol webbanner 300x250.png

Ezért nem mentette meg a kormány a marosludasi cukorgyárat

Állami fantomcégnek kellett volna megvásárolnia a 70 millió euróra taksált élelmiszeripari üzemet.

Banális technikai akadály miatt hiúsult meg a marosludasi cukorgyár megmentése, írja kormányzati forrásokra hivatkozva az economedia.ro. „Az elképzelés az volt, hogy a cukorgyárat az Egyesülés Agroélelmiszeri Román Kereskedőház vásárolja meg, amikor működni fog. Az Egyesülés Agroélelmiszeri Román Kereskedőház jelenleg akkor sem tudná megvásárolni az üzemet, ha akarná, a mezőgazdasági minisztériumtól független okokból, a francia Tereos azonban határidőket adott meg, s egy előre megszabott, nem alkudható összeget. Akkor úgy döntöttünk, hogy az Egyesülés Agroélelmiszeri Román Kereskedőház létrehozásáig felfüggesztjük a tárgyalásokat” – nyilatkozta névtelenül a mezőgazdasági tárca egyik munkatársa.  Fotó: Pixabay

Ugyanazon forrás szerint a minisztériumnál több potenciális vásárló is érdeklődött a marosludasi cukorgyár felől, ezeket a cukorrépa-termesztők érdekvédelmi szervezetéhez irányították. Rejtély, hogy egy komoly vásárló miért a Mezőgazdasági és Területfejlesztési Minisztériumhoz fordult volna, hiszen köztudomású volt, hogy az üzem tulajdonosa a Tereos Rt.

Az Egyesülés Rt., melyre a név nélkül nyilatkozó utalt, a mezőgazdasági tárca által 2019-ben létrehozott vállalat. A feladata az volna, hogy kiskereskedelmi értékesítési hálózatot hozzon létre a hazai termelők számára, de tulajdonképpen egy sóhivatal, mely semmilyen érdemi tevékenységet nem folytat. Fennállásának első három évében 13,5 millió lej veszteséget termelt. Az állami részvénytársaságnak tavaly 16 alkalmazottja volt, az igazgatók havi nettó 9 ezer lej körül keresnek. A mezőgazdasági tárca, ahelyett, hogy bezárná a céget, életet szeretne lehelni belé, ami 100 millió euró tőkeinjekciót jelent.

Nem csoda, hogy a francia tulajdonos nem várt arra, hogy a kormány fantomcége vásárolja meg a marosludasi cukorgyárat, valamikor a bizonytalan jövőben, hanem a bezárása mellett döntött. Piaci források szerint a francia tulajdonos 70 millió eurót kért az üzemért, melyet arra hivatkozva zárt be, hogy nem kifizetődő a működtetése.

A ludasi üzem megszüntetésével csak két cukorgyár marad az országban, ezek Roman és Buzău városokban működnek. Cukorrépát csak előbbi dolgoz fel, utóbbiban kizárólag nyerscukrot finomítanak.    

 

Kapcsolódók

Kimaradt?