Ciucă: az EB-vel közösen megoldásokat keresünk az ukrán gabonaexport hatásainak csökkentésére

A kormány konkrét intézkedéseket dolgozott ki a mezőgazdasági és az élelmiszeripari termelők védelmére, és az Európai Bizottság képviselőivel közösen olyan megoldások feltérképezésére készül, amelyekkel csökkenthetők azok a hatások, amelyeket az ukrán gabona tranzitja és exportja gyakorol az Ukrajnával szomszédos országok mezőgazdasági termelőire – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján Nicolae Ciucă.

Nicolae Ciucă a gazdák türelmét kérte | Fotó: Agerpres

Az Agerpres beszámolója alapján a kormányfőt az újságírók arról kérdezték: megtartja-e tisztségében a kormányváltásig a mezőgazdasági miniszter Petre Daeát, annak ellenére, hogy nem tudta kialkudni a román mezőgazdaság számára a szükséges európai forrásokat. Ciucát szembesítették azzal is, hogy a lengyel mezőgazdasági miniszter lemondott, miután az Európai Bizottság a lengyel gazdáknak szánt támogatásokról döntött. Válaszában a miniszterelnök kifejtette: tudatában van az ukrán gabonatranzit következményeinek, de már kidolgozták a hazai termelők védelmét elősegítő intézkedéseket. Ciucă a gazdák megértését kérte „Meggyőződésem, hogy továbbra is együtt tudunk működni olyan megoldások azonosításában, amelyekkel a lehető legkisebbre csökkenthető ezeknek a következményeknek a hatása a romániai gazdákra” –fogalmazott Ciucă, kikerülve az egyértelmű válaszadást Daea tisztségen tartását illetően. Emlékeztetett ugyanakkor arra, hogy több más tagállam kormányfőjével együtt levelet írt Ursula von der Leyennek, az Európai Bizottság (EB) elnökének, amelyben uniós források mozgósítását kérték a veszteséget szenvedett mezőgazdasági termelők támogatására.

Daea menesztése azt követően került ismét napirendre, hogy a Mentsétek meg Romániát Párt (USR) képviselői csütörtökön kérték az agrártárca vezetőjének lemondását, miután bebizonyosodott, hogy Románia csak 10,5 milliót kap az EB-től a gazdák kártalanítására.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?