Ursula von der Leyennel és Jens Stoltenberggel is tárgyalt a román miniszterelnök

Románia schengeni csatlakozásáról, az Együttműködési és Ellenőrzési Mechanizmus (MCV) ajánlásainak teljesítéséről, az országos helyreállítási terv (PNRR) gyakorlatba ültetéséről tárgyalt szerdán Brüsszelben Nicolae Ciucă miniszterelnök Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével.

A kormány közleménye szerint a megbeszélés alkalmával Nicolae Ciucă kifejtette, a román kormány nagyra értékeli, hogy az Európai Bizottság támogatja a schengeni térség bővítését, és hogy ennek a támogatásnak köszönhetően az elmúlt hónapokban Románia erre irányuló törekvése új lendületet kapott. A legutóbbi kiértékelés után megfogalmazott „nagyon jó konklúziók” azt igazolják, hogy Románia felkészült a schengeni csatlakozásra, és közelebb viszik az országot ehhez a célkitűzéshez – mondta Nicolae Ciucă.

A miniszterelnök tájékoztatta az EB elnökét az új igazságügyi törvények elfogadásának jelenlegi fázisáról, hangsúlyozva, hogy az elmúlt hónapok előrelépései egy kedvező MCV-jelentést alapoznak meg. Biztosította ugyanakkor Ursula von der Leyent, hogy a kormány elkötelezett az országos helyreállítási terv (PNRR) célkitűzéseinek és mérföldköveinek megvalósításával kapcsolatban. Beszélt arról is, hogy javaslatok készülnek a terv kiigazítására, többek közt a RePower EU keretében, amelyek az energiaválságra való reagálást helyezik előtérbe. A kiigazítások azonban nem fogják negatívan érinteni a digitális és zöld átmenetre, valamint az ellenálló képesség fokozására irányuló célkitűzések megvalósítását – ígérte a román kormányfő.

Nicolae Ciucă hangsúlyozta, Románia ragaszkodni fog a nyugdíjreformmal kapcsolatos mérföldkövek kiigazításához, beleértve azt is, hogy a felső határt más mechanizmus alapján szabják ki a GDP 9,4 százaléka helyett. Ugyanakkor kiigazításra szorulnak bizonyos szállításügyi fejlesztési projektek, a szénalapú energiatermelést meg kell tartani a tartalékmegoldások szintjén – jelentette ki.

Ciucă megismételte, hogy Románia elkötelezetten támogatja Ukrajnát, többek között a menekültek befogadása és a gabonatranzit megkönnyítése révén. Örömmel nyugtázta ugyanakkor, hogy az Európai Bizottság elnöke elismerését fejezte ki az Ukrajnát következetesen támogató román hatóságokkal és állampolgárokkal szemben.

Jens Stoltenberg NATO-főtitkárral is találkozott

Nicolae Ciucă miniszterelnök úgy nyilatkozott, hogy a Jens Stoltenberg NATO-főtitkárral folytatott megbeszélésen a Fekete-tenger térségének figyelmes monitorozását szorgalmazta a régióban zajló eseményekre és Oroszország kiszámíthatatlan viselkedésére való tekintettel.

Ciucă elmondta, a NATO főtitkárával beszélt a Fekete-tenger térségének biztonsági helyzetéről, a NATO új stratégiai koncepciójáról, amely megnövekedett stratégiai jelentőséget tulajdonít ennek a térségnek. A régió biztonságára továbbra is rányomja bélyegét az Oroszország által Ukrajna ellen kirobbantott jogtalan háború; Oroszország agresszív és felelőtlen magatartása hosszú távon hatással lehet a regionális, az euroatlanti és a globális biztonságra.

„Tekintettel az események dinamikájára és Oroszország viselkedésének kiszámíthatatlanságára, hangsúlyoztam, hogy a NATO-nak továbbra is figyelemmel kell kísérnie a fekete-tengeri helyzetet” – mondta Nicoale Ciucă a NATO székházában, ahol közös sajtótájékoztatót tartott Stoltenberg NATO-főtitkárral.

Nicolae Ciucă szerdán és csütörtökön Brüsszelben van hivatalos látogatáson.

Nyitókép forrása: a miniszterelnök Twitter oldala

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?