Nicolae Ciucă a kormány prioritásait ismertette az EB-elnökkel folytatott brüsszeli megbeszélésen

Fotó: gov.roRománia kormányának prioritásait ismertette Nicolae Ciucă miniszterelnök az Európai Bizottság (EB) elnökével, Ursula von der Leyennel tartott keddi megbeszélésen Brüsszelben.

A kormány közleménye szerint a miniszterelnök ismertette a világjárvány kezelésére irányuló erőfeszítéseket, és köszönetet mondott az Európai Bizottság támogatásáért, többek közt a romániai oltáskampány kapcsán is. Ciucă beszámolt az országos helyreállítási tervre (PNRR) alapozott gazdasági fellendülés érdekében tett lépésekről, valamint arról is, hogy a jövő évi költségvetés tervezete a stabilitást tartja szem előtt. A kormányfő biztosította az EB elnökét, hogy a kormány elkötelezett a PNRR által biztosított alapok lehívásához szükséges intézkedések elfogadása mellett.

Az EU prioritásai közül a román miniszterelnök fontosnak tartotta kiemelni az Unió ellenálló képességének növelését, hogy - a világjárványból tanulva - az EU és tagállamai felkészültebben nézhessenek szembe egy esetleges jövőbeli válsággal vagy kihívással.

Ciucă hangsúlyozta, hogy az egységes, széttagoltság nélküli Schengen-övezet jelentősen hozzájárulhat a belső európai piac megerősödéséhez, és a Románia schengeni csatlakozására vonatkozó döntés mielőbbi meghozatalát sürgette. Megköszönte ugyanakkor, hogy az Európai Bizottság kitartóan támogatja Romániát ebben a törekvésében. A miniszterelnök aláhúzta, hogy Románia kormánya az együttműködési és ellenőrzési mechanizmus (MCV) lezárásához szükséges reformok megvalósításán dolgozik.

Az Unió másik nagy célkitűzését, a zöld és digitális átmenetet szintén teljes mértékben támogatja országunk, hisz ez a tagállamok hosszú távú fejlődésének és a jövő gazdasága megvalósításának záloga. Az ehhez vezető lépéseket azonban az egyes tagállamok gazdasági és társadalmi valóságához kell igazítani, hogy ne keletkezzenek fejlődésbeli szakadékok a tagállamok között, és ne kerüljenek veszélybe a nemzeti gazdaságok - hangsúlyozta a román fél. Ezzel kapcsolatban fontos, hogy a taxonómia-rendeletet a földgázra és az atomenergiára vonatkozó résszel egészítsék ki - tette hozzá.

A megbeszélésen szó esett az Európai Unió égető külpolitikai kérdéseiről is, főleg az ukrajnai, illetve a Fehéroroszország és az Unió határán kialakult helyzetről. Nicolae Ciucă aggodalmát fejezte ki Oroszország ukrajnai és fekete-tengeri katonai akciói miatt, és azon a véleményen volt, hogy az EU-nak egységes és határozott üzenetet kell küldenie a helyzet romlásának megakadályozása érdekében.

Az Európai Bizottság elnöke biztosította a román miniszterelnököt, hogy az európai intézmények komolyan veszik ezt a kérdést, és hogy a fellépést szorosan összehangolják az Amerikai Egyesült Államokkal és más partnereikkel. Megismételte azt a közös üzenetet, miszerint a helyzet rosszabbra fordulása esetén az orosz fél „nagy árat fog fizetni” – olvasható a közleményben.

Románia miniszterelnöke említést tett a Moldovai Köztársaság mélyreható demokratikus reformjairól és az európai integrációért tett lépéseiről is. Ursula von der Leyen köszönetet mondott azért a támogatásért, amelyet Románia nyújtott keleti szomszédjának az energiaválság idején, végül a két fél megegyezett abban, hogy továbbra is támogatják Chişinău demokratizálódási törekvéseit.

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?