Az áremelkedés, az infláció és a megélhetés költsége a legégetőbb problémánk

Két évvel a koronavírus-járvány és egy évvel az ukrajnai háború kitörése után az áremelkedéseket, az inflációt és a megélhetés költségeit érzik a legégetőbb problémának a romániai polgárok. Az 51 százalékuk személyes, 53 százalékuk országos, 30 százalékuk uniós szintű problémának tartja ezeket – derül ki a legfrissebb Eurobarometer-felmérésből, amelyet hétfőn tett közzé az Európai Bizottság (EB).

A megkérdezettek személyes szinten saját háztartásuk anyagi helyzetét (22 százalék), országos viszonylatban pedig Románia gazdasági helyzetét (29 százalék) tartják a második legfontosabb problémának. Az uniós szinten megoldásra váró problémák között a második helyen a nemzetközi helyzet (28 százalék), a harmadikon az energiahelyzet (19 százalék) szerepel.A romániaiak többsége úgy véli, hogy a következő egy évben anyagi helyzete stagnálni (40 százalék) vagy rosszabbodni (36 százalék) fog.

Fotó: Pexels

A megkérdezettek 58 százaléka elégedett az Ukrajna elleni orosz invázióra adott európai uniós válaszlépésekkel, 67 százalék támogatja az Oroszország elleni szankciókat, 55 százalék egyetért az Ukrajnának szánt katonai felszerelések beszerzésének támogatásával, a humanitárius segítségnyújtást 71 százalék, az ukrajnai menekültek befogadását 72 százalék támogatja.

A felmérésben részt vevők többsége úgy véli, hogy az orosz invázió veszélyt jelent mind az Európai Unió (69 százalék), mind saját országuk (71 százalék) biztonságára. Úgy látják továbbá, hogy a háború hatással van mind saját pénzügyi helyzetükre (66 százalék), mind az ország gazdasági helyzetére (69 százalék).

A romániaiak többsége bízik az Európai Unióban – 52 százalék, szemben a 47 százalékos uniós átlaggal –, 42 százalék azt tartja az EU legfontosabb hozadékának, hogy korlátozások nélkül lehet utazni, tanulni vagy dolgozni bármelyik tagállamban.

A megkérdezettek nagy része többnyire a televízióból (75 százalék) vagy a közösségi oldalakról (32 százalék) tájékozódik az európai témákról, 51 százalék a családtagokkal, barátokkal, kollégákkal folytatott beszélgetések során szerzi be az ezzel kapcsolatos információkat. A válaszadók 63 százaléka azt mondta, tudatában van a félretájékoztatás és az álhírek létezésének, de csak 54 százalék véli úgy, hogy képes kiszűrni ezeket.

Az Eurobarometer felmérése január 12. és február 6. között készült, 1041, 15 éven felüli személy megkérdezésével.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?