Nicolae Ciucă: Oroszországnak nem szabad megnyernie ezt a háborút
A miniszterelnök szerint az orosz invázió a fekete-tengeri térség történelmének legerőszakosabb háborúja.
Nicolae Ciucă miniszterelnök kijelentette, hogy az ukrajnai háború körülményei között a Fekete-tenger stratégiai jelentőségét nem lehet a továbbiakban figyelmen kívül hagyni, a NATO és az EU nélkül pedig nem lehet tartós, értékelvű béke a térségben. A svédországi munkatátogatáson tartózkodó kormányfő a Stockholmi Nemzetközi Békekutató Intézet rendezvényén szólalt fel.
Beszédében Ciucă kifejtette, hogy a Fekete-tenger térségét a történelem folyamán nézeteltérésekből és rivalizálásból fakadó fenyegetések érték, de a tágabb régió az országok közötti hídépítés, a kereskedelmi kapcsolatok, a kölcsönös tisztelet és megértés lehetőségét is jelenti.
Hangsúlyozta, hogy az ukrajnai háború körülményei között a Fekete-tenger stratégiai jelentőségét nem lehet a továbbiakban figyelmen kívül hagyni.
A román miniszterelnök az Ukrajnai elleni orosz inváziót a tágabb fekete-tengeri térség történelmének legtragikusabb és legerőszakosabb a háborújának nevezte. Leszögezte, hogy ezt a háborút Oroszországnak nem szabad megnyernie, Ukrajnának meg kell őriznie a függetlenségét és a területi integritását.
„Oroszországnak pedig meg kell fizetnie a háborúért, Ukrajna elpusztításáért, a háborús bűnökért, és gondoskodnunk kell arról, hogy a háború soha többé ne legyen különféle ambíciók, belső problémák és a külpolitikai célok megoldásának eszköze” - fogalmazott Ciucă. Hozzátette: az ukrajnai precedens arra készteti a szovjet utódállamokat, hogy úgy érezzék, ők lehetnek a következők a listán.
A katonai tapasztalataiból kiindulva a miniszterelnök kifejtette azt is, hogy támogatni kell támogatni kell Ukrajnát megvédeni magát egy provokálatlan, illegális és törvénytelen háborúval szemben. Kifejtette ugyanakkor, hogy koherenciát kell biztosítani a NATO keleti szárnyának a Balti-tengertől és az Északi-tengertől a Fekete-tengerig. „A Fekete-tenger térségében a fokozott és erőteljes NATO-jelenlétnek és a régióban jelentkező valamennyi kihívás folyamatos figyelemmel kísérésének ki kell egészíteniük egymást” - mondta a kormányfő.