Chiriţoiu: tévhit, hogy kisebbek lennének az energiaárak Romániában, ha nagyobb lenne a termelés

A villamos energia és a földgáz romániai ára mindig az európai tendenciát követi, ha többet termelnénk, nagyobb lenne az exportbevétel, de nem lennének alacsonyabbak az árak – jelentette ki egy pénteki konferencián a Versenytanács elnöke, Bogdan Chiriţoiu.

A szakember rámutatott, eddig a felhasznált földgáz 10 százaléka származott importból, most 20 százalékát importáljuk. „Nagyon jó, ha termelsz és exportálsz, mert pénzre teszel szert, de az áraknak semmi közük nincs ehhez” – fogalmazott. Hangsúlyozta, a hazai energiaárak mindig az európai tendenciát követik. „Amikor Európában alacsonyak az árak, nálunk is alacsonyak, amikor meg magasak, nálunk is magasak” – tette hozzá.Fotó: Agerpres

Mint mondta, ezúttal sajátos helyzet alakult ki Európában, mivel Oroszország most először megpróbálja stratégiailag kihasználni fő beszállítói pozícióját. Hosszú távú szerződéseinek eleget tesz ugyan, a spot piacon elérhető kínálatot azonban visszafogta. „Az Európai Energiaügynökség szerint Oroszország a jelenleginél 30 százalékkal több gázt tudna szállítani, de mivel nem szállítja ezt a mennyiséget, az árak nagyon megnőttek” – magyarázta.

Chiriţoiu szerint az elmúlt hónapok áremelkedései nem írhatók a piac liberalizációjának számlájára. A földgázpiac liberalizálásakor az árak 30 százalékkal csökkentek. A villamosenergia-árak azért nőttek a piac liberalizációja után, mert azokat addig mesterségesen alacsonyan tartották az állami hatóságok – érvelt.

Az energiaválság leginkább a délkelet-európai országok fogyasztóit sújtotta, a nyugati és északi országokat kevésbé, mert utóbbiakban amúgy is drágább az energia, de kisebb a súlya a fogyasztói kosárban – magyarázta.

Bogdan Chiriţoiu becslései szerint a tavaszi hónapoktól kezdődően lehet az energiaárak mérséklődésére számítani, amikor csökken a fogyasztás.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?