Céges trükkök inflációs időkre: kisebb mennyiséget adnak ugyanannyi pénzért a romániai gyártók
Az egykor 2 literes mosószer most már csak 1,625 liter, a 200 grammos vaj 180 grammra zsugorodott.
Nem ismer határt a cégek találékonysága, ha a profit maximalizálásáról van szó. A vásárlók érzékenyek az árakra, azonban nehezebben veszik észre, ha a gyártó csökkentette egy termék kiszerelését. Az eljárás shrinkflation néven ismert a szakirodalomban, a szakszó magyarul összezsugorodást jelentő angol shrink és az inflation összevonásából született.
Ezt az egyszerű és hatékony trükköt sok hazai gyártó alkalmazza egyre több termék esetében, írja a Ziarul Financiar (ZF). Egy szabványméretű csokoládétábla évekkel ezelőtt 100 gramm volt, napjainkban azonban a termékek elsöprő többsége 92 vagy 80 gramm, sőt, 70 grammosak is vannak.
Ugyanez történt sok mosószerrel is. Egy évtizeddel ezelőtt a folyékony mosószerek egyik megszokott kiszerelése a 2 liter volt, ami napjainkra 1,7-1,625 literre csökkent.
„Az egyik, de nem egyetlen variáns, mellyel támogathatjuk a fogyasztókat, hogy továbbra is a kedvenc márkájukat és terméküket vásárolják, a különböző kiszerelések felkínálása” – közölte a világ egyik legnagyobb, általános fogyasztási javakat gyártó cége, az Unilever a ZF megkeresésére. Azt, hogy miért lenne jó a vásárlónak, hogy ugyanannyi pénzért 2 liter helyett csak 1,7 liter mosószert kap, nem részletezte a vállalat.
Ugyanezt a trükköt alkalmazza az Unilever egyik fő versenytársa, a Procter&Gamble is, mely nem méltatta válaszra a ZF-nek a témában megfogalmazott kérdéseit.
Az áruházláncok azzal takaróznak, hogy ők feltüntetik a termékek egységárát, így nem merülhet fel a vásárlók megtévesztése. „Egyedi esetekben, ha a beszállító indokoltnak találja egy termék kiszerelésének a csökkentését, akkor ehhez egy árcsökkenésnek kell társulnia, hogy a literre vagy kilogrammra számított ár változatlan maradjon” – nyilatkozta Valer Hancaș, a Kaufland Románia kommunikációs igazgatója.
„A tej, a vaj, a chips, a szószok és a mosószerek azok a termékcsoportok, melyeknél észrevettük a kiszerelések változását. Az okok különbözőek lehetnek, az egyik a megcsappant vásárlóerő. Így, a kiszerelés csökkentése révén a kosár értéke nem változik” – nyilatkozta a ZF-nek Cristi Nechita-Rotta, a címkéket és csomagolóanyagokat gyártó Rottaprint vezérigazgatója.
A vaj, azon túl, hogy megdrágult, az elmúlt időszakban 200 grammról 180-ra vagy 175-re zsugorodott. A súlycsökkenés nem csupán a 2 literes mosószereknél következett be, hiszen a korábban 500 milliliteresek egy része napjainkban már csak 462 milliliter.
„Az ártanácsadók elmagyarázzák a kiskereskedőknek, hogyan győzzék meg a fogyasztókat, hogy többet fizessenek kevesebbért” – írja William Poundstone a Priceless (Megfizethetetlen) című, az érték pszichológiájával foglalkozó könyv szerzője. A romániai gyártók és kiskereskedők nagyon jól megtanulták a leckét, alkalmazzák is.