Kevesebb húst, étolajat, kávét és tejterméket fogyasztottunk tavaly az infláció miatt

Legnagyobb mértékben, közel 6 százalékkal, az étolaj és a margarin fogyasztása csökkent 2022-ben.

Tavaly 17,2 százalékkal nőtt az általános fogyasztási javakat forgalmazó multinacionális áruházláncok árbevétele, azonban ez a látványos növekedés nagyrészt az infláció következménye. Az értékesített áru mennyisége 2,9 százalékkal haladta meg a 2021-es értéket, derül ki a RetailZoom piackutató cég tanulmányából. Jelenleg a multinacionális cégek piaci részesedése a kiskereskedelemben 65 százalék körül van.Fotó: Agerpres/Xinhua

A hazai tulajdonban levő kiskereskedelmi vállalatok gyengébben teljesítettek, a bevételeik csupán 11,6 százalékkal nőttek, ami elmarad az infláció mértékétől, mennyiségileg pedig 1,6 százalékkal kevesebbet árultak tavaly, mint az előző évben.

A multik étolajból és margarinból származó bevételei 36 százalékkal nőttek tavaly, azonban mennyiségileg 5,9 százalékkal csökkentek az eladások, írja a Ziarul Financiar. Tejtermékekből 1,8 százalékkal vásároltunk kevesebbet, azonban ez 21,6 százalékkal nagyobb kiadást jelentett, a drágulás miatt.

Halból és tenger gyümölcseiből 4,2 százalékkal csökkent a fogyasztás, bár az ezekre fordított pénzösszeg 7,4 százalékkal emelkedett. Kávéból, kakaóból és teából 1,6 százalékkal kevesebbet értékesítettek a multik, azonban a drágulás következtében a bevételek 20,7 százalékkal nőttek. Húsból és felvágottból 0,1 százalékkal kevesebb fogyott, azonban 17,4 százalékkal többet költöttünk ezen termékekre. A háztartási tisztítószerek esetében 3,7 százalék volt a mennyiségi csökkenés, fűszerekből és szószokból 1,4, fogkrémből és más szájápolási termékekből pedig 0,3 százalékkal kevesebbet vásároltunk.

Az árbevétel valamennyi termékcsoport esetében nőtt, legkisebb mértékben (6,9 százalék), a szájápolási termékek, legnagyobb arányban (51,2 százalék) pedig a szépészeti kozmetikumok esetében. A mennyiségi növekedés is ez utóbbiak esetében volt a legnagyobb, 41,4 százalék.

A RetailZoom szerint az infláció gyorsulására a fogyasztók úgy reagáltak, hogy egyre inkább az árleszállított termékeket keresték. Ugyanez volt a fogyasztók stratégiája a 2008-ban kirobbant gazdasági válság idején is.

Kapcsolódók

Kimaradt?