Válasz az inflációra: diszkont áruházba járunk és olcsóbb termékeket vásárolunk

Van egy szűk fogyasztói réteg, mely a magas infláció ellenére sem változtatott a vásárlási szokásain.

Egyre több vásárló fordít hátat a hiper- és szupermarketeknek, s vásárol inkább az olcsó diszkontáruházakban, így próbálva meg ellensúlyozni a pénzromlást. Ez az egyik következtetése a Leo Burnett reklámügynökség által végzett közvélemény-kutatásnak.Fotó: Agerpres/Xinhua

A megkérdezettek 36 százaléka ugyanazon tisztítószereket és mosószereket vásárolja, mint korábban, de diszkontáruházakból, ahol olcsóbbak, mint a hiper- és szupermarketekben. 19 százalék olcsóbb termékre cserélte a megszokott márkát, vagy árleszállításokra vadászik. Az alanyok 3 százaléka nem érzékelt drágulást az elmúlt fél évben, illetve nem érezte meg azt.

A tejtermékek terén a fogyasztók 10 százaléka, annak ellenére, hogy érzékeli a drágulást, nem változtatott a vásárlási szokásain. 25 százalék ritkábban vagy kevesebbet vásárol a megszokott termékekből, a többség azonban olcsóbb márkára váltott, illetve olcsóbb helyen végzi a bevásárlást.

A sör esetében a válaszadók 30 százaléka mondta, hogy újabban diszkontáruházban vásárol, bár korábban hipermarketbe vagy szupermarketbe járt. 38 százalék azt a taktikát alkalmazza, hogy 6 üveges/dobozos kiszerelésben vásárol, mivel így kisebb az egységár.

Az éttermek tekintetében az alanyok 40 százaléka azt nyilatkozta, hogy ugyanazon helyekre jár, mint korábban, de ritkábban. Ebben a kategóriában voltak a legtöbben azok, akik a nagy infláció ellenére egyáltalán nem változtattak a fogyasztási szokásaikon, ők 19 százalékot tesznek ki. Ennek a valószínű oka az, hogy az éttermek törzsközönségének számottevő része magas jövedelmű, s az erőteljes pénzromlás nem kényszeríti takarékoskodásra.

Romániában három általános fogyasztói javakat forgalmazó diszkont üzletlánc működik: a Lidl, a Penny és a Kaufland.

 

Kapcsolódók

Kimaradt?