Befékezett a lakossági fogyasztás

A kiskereskedők bevételei sokkal lassabban nőnek az inflációnál, ami azt jelenti, hogy kevesebbet árulnak, mint korábban.

Az év első öt hónapjában 3,3 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi árbevétel 2022 azonos időszakához képest, közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS). A naptárhatástól megtisztítva ez 3,2 százaléknak felel meg, ami jelentősen elmarad az infláció mértékétől.Fotó: Agerpres/Xinhua

Januárban 15,1, februárban 15,5, márciusban 14,53, áprilisban 11,23, májusban pedig 10,64 százalék volt az átlagos drágulás, ami az öt hónap viszonylatában 13 százalék körüli középértéknek felel meg. Ebből egyértelműen következik, hogy mennyiségileg az eladások jelentősen csökkentek, amit az ágazati üzletemberek nyilatkozatai is alátámasztanak.

Az élelmiszerek, italok és dohányáru eladásából származó bevételek 4,1 százalékkal nőttek, míg a nem élelmiszer jellegű termékek terén 3,7 százalékos volt a növekedés. Az üzemanyag forgalmazásból származó árbevétel 0,4 százalékkal csökkent, ami annak a következménye, hogy tavaly a benzin és a gázolaj is jóval drágább volt.

A májusi adatok a lakossági fogyasztás csökkenését mutatják, annak ellenére, hogy az infláció mérséklődött az előző hónapokhoz képest. A naptárhatástól megtisztított kiskereskedelmi árbevétel mindössze 2,7 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. Az élelmiszerek költött összeg ennél is kisebb mértékben, 2,1 százalékkal emelkedett. Nem élelmiszer jellegű termékekre 3,2, üzemanyagra pedig 2,7 százalékkal több pénzt adtunk ki, mint 2022 májusában.

Ezek nem túl fényes adatok, azonban a hazai kiskereskedők mégis pezsgőt bonthatnának, arra gondolva, mennyivel jobb helyzetben vannak, mint magyarországi kollégáik. A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint az anyaországban, naptárhatástól megtisztítva, a kiskereskedelmi forgalom 12,3 százalékkal maradt el az egy évvel korábbi értéktől, miközben az árak átlagosan 21,5 százalékkal emelkedtek. A legdrasztikusabb visszaesést a benzinkutak szenvedték el, az árbevételük 25,9 százalékkal csökkent.

A magyarországi kiskereskedelmi árbevétel áprilishoz képest is visszaesett, 0,8 százalékkal.

Kapcsolódók

Kimaradt?