Élelmiszerből ugyanannyit vásárolunk, mint korábban, szeszes italból kevesebbet
A piackutatók szerint mennyiségileg 1,9 százalékkal esett vissza a kiskereskedelmi forgalom éves szinten.
Az év első négy hónapjában 18,4 százalékkal nőtt a kiskereskedelem árbevétele 2022 azonos időszakához képest, írja a Ziarul Financiar a világ egyik vezető piackutató cégének számító Nielsen adatai alapján. Az árak ugyanakkor átlagban 20,2 százalékkal nőttek éves viszonylatban. Az INS kisebb inflációt számolt erre az időszakra, a valós pénzromlás mértéke azonban nagyobb volt a hivatalos statisztikai adatnál.
Mindebből az következik, hogy a január 1. és április 30. között csökkent a lakossági fogyasztás, kisebb mennyiségű árut vásároltunk, mint egy évvel korábban. A Nielsen adatai szerint a mennyiségi csökkenés 1,9 százalék volt.
A kiskereskedők élelmiszerekből származó bevételei 20,1 százalékkal nőttek, ami szinte pontosan megegyezik az infláció értékével. A élelmiszer jellegű termékekre 16,3 százalékkal költöttünk többet, mint egy évvel korábban. Üdítő italokra 18,9 százalékkal több pénzt adott ki a lakosság, míg a szeszes italok esetében a növekedés csupán 13 százalék volt.
A legjobban a diszkont áruházaknak és a minimarketeknek is nevezett, áruházláncok által üzemeltetett kisboltoknak ment, melyek bevételei 25,5, illetve 26 százalékkal nőttek. Ehhez az is hozzájárult, hogy ezeknek a száma gyorsan nő.
A szupermarketekbe 18,7 százalékkal több pénz folyt be, mint tavaly, a hipermarketek esetében pedig a növekedés csak 14 százalék volt, ami számottevő mennyiségi visszaesést jelent. Nem ment jól az üzlet a független kisboltoknak sem, az árbevételük az inflációnál kisebb mértékben, 15 százalékkal emelkedett.