Piackutatók: 21-23 százalék volt az infláció az első negyedévben

Az általános drágulás rányomta a bélyegét a kiskereskedelmi forgalomra, 3,5 százalékkal csökkentek az eladások.

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) a lakossági fogyasztás növekedését mérte az első negyedévben, azonban ezt a meghatározó kiskereskedelmi vállalatoktól származó adatok nem támasztják alá. A RetailZoom piackutató cég legfrissebb tanulmánya szerint 2023 első három hónapjában 3,5 százalékkal esett vissza a főleg élelmiszert forgalmazó kiskereskedők forgalma.Fotó: Pexels

Az ágazaton belül nagyon nagy eltérések vannak az üzletmenet alakulását illetően, írja a Ziarul Financiar. A hipermarketek bevételei 13,5 százalékkal nőttek 2022 azonos időszakához képest, azonban ez elmarad az infláció mértékétől, az eladások mennyiségileg 6,9 százalékkal csökkentek. Hipermarketeket az Auchan, a Carrefour, a Kaufland és a Cora működtet.

A szupermarketek és a diszkontáruházak, valamint a multik által működtetett kisboltok árbevétele 24, illetve 23,3 százalékkal emelkedett, azonban az eladások mindössze 1,4, illetve 4,7 százalékkal növekedtek. A bevételek gyarapodásához az is hozzájárult, hogy ezek a hálózatok folyamatosan terjeszkednek.

A legrosszabbul a hazai tulajdonban levő kiskereskedelmi hálózatoknak ment a vizsgált időszakban. Ezeknek a bevételei 11,4 százalékkal nőttek 2022 első negyedévéhez viszonyítva, azonban az eladások 5 százalékkal csökkentek.

A RetailZoom szakemberei szerint az infláció hatására megváltoztak a fogyasztói szokások. Korábban az átlagos fogyasztói kosárban hat-hét termék volt a koronavírus-járvány idején, amikor tényleg dübörgött a fogyasztás. Ez mostanra ötre csökkent. A fogyasztók gyakran a kisebb kiszerelésű termékeket választják, s hajlamosak a megszokott, de drágább márkákat olcsóbbakra cserélni. Az áruválasztásnál egyre nagyobb szerepük van az árleszállításoknak, a kiskereskedők egyre több akciós termékkel csalogatják a vásárlókat.

„A helyettesítés a vásárlások új aranyszabálya. Amikor egy termék túlságosan megdrágul, akkor vagy egy saját márkával, vagy pedig egy hasonló, de olcsóbb termékkel helyettesítik, legalábbis ideiglenesen” – olvasható a tanulmányban.

Az adatok elemzéséből a RetailZoom arra a következtetésre jutott, hogy az általános fogyasztói javak fogyasztói ára 21-23 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi szintet. Ez lényegesen magasabb az INS által mért éves inflációnál. Az INS szerint januárban 15,1 százalék volt az infláció, februárban 15,5, márciusban pedig 14,5 százalék, ami negyedéves szinten 15 százalék körüli értéknek felel meg.

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?