Brutális mértékű energiaár emeléseket hagyott jóvá az ANRE
A hőenergia előállítási ára közel duplájára nőtt egy sor erdélyi nagyvárosban.
Tizennyolc távfűtési vállalat új hőenergia tarifáit hagyta jóvá az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE). Ezek önköltségi árak, melyek az esetek többségében november 1-én lépnek életbe és 2022 március 31-ig érvényesek.
A szóban forgó távfűtési cégek között öt erdélyi van. A legolcsóbban a kolozsvári Colonia Energie és a brassói Bepco kft. ügyfelei úszták meg, ezek esetében ugyanis 90 százalékosnál kisebb drágulást hagyott jóvá az illetékes hatóság. Aradon 94,64 százalékkal emelkedik a hőenergia önköltségi ára, Nagyváradon pedig 95,67 százalékkal. A temesvári Colterm Rt.-nél 86,08 százalékkal nőtt az előállítási ár. Ez utóbbi egyelőre tisztán elméleti dolog, a vállalat ugyanis, gáz hiányában jelenleg nem biztosít távfűtést.
A most jóváhagyott tarifák alapján Kolozsváron, a Györgyfalvi negyedben található 3-as és 8-as hőközpontban a legdrágább a távfűtésre használt hőenergia előállítása, 361,85 lej/MWh. Nagyváradon 313,74, Aradon 318,25, Brassóban pedig 325,56 lej 1 MWH hőenergia önköltségi ára.
A legnagyobb mértékű, 96,29 százalékos drágulás Bârladban következett be, míg Bukarestben 86,58 százalékkal nőtt a tarifa. A legtöbbe, 333,79 lejbe Bákóban kerül a hőenergia előállítása.
Az ANRE indoklása szerint a korábbinál lényegesen magasabb tarifák az energiahordozók drágulásának a következményei: a gáz ára 120-140 százalékkal, a széné pedig 23 százalékkal emelkedett. A szén-dioxid bizonylatok ára 45 százalékkal magasabb most mint akkor volt, amikor a hatóság a korábbi energiaárakat jóváhagyta.
Ki állja a számlát?
Ez a hőenergia előállítási ára, nem pedig az, melyet a lakossági fogyasztók fognak kifizetni. Minden önkormányzatnak jogában áll átvállalni a lakossági fogyasztók fűtési költségeinek egy tetszőleges részét, amivel élnek is. Nagy kérdés, hogy a jelenlegi, brutális költségnövekedésből mennyit képesek kompenzálni az önkormányzatok. Valószínű, hogy nem sokat, ekkora költségvetési tartalékokkal ugyanis egyetlen önkormányzat sem rendelkezik.
Sokatmondó, hogy Florin Birta nagyváradi polgármester a közelmúltban kifejtette, nem híve a szubvencionálásnak, inkább azt szeretné, ha a kormány 19-ről 5 százalékra mérsékelné a távfűtés áfáját. Ez azonban nem szerepel a parlament által szerdán megszavazott energiaár kompenzálási intézkedések között.
A honatyák befagyasztották ugyan a gáz árát, a kormánynak pedig meg kell térítenie az önkormányzatoknak a maximálisan engedélyezett gázár és a piaci ár közti különbség felét, ennek azonban minimális a gyakorlati vonzata. Ennek az oka az, hogy a befagyasztott gázár 250 lej/MWh, márpedig a nagyváradi önkormányzat tulajdonában levő Termoficare Rt. tavaly 80 lej/MWh áron vásárolta a gázt. Ez azt jelenti, hogy a jelenleg engedélyezett legmagasabb ár háromszorosa a tavalyinak.
(Nyitókép: Pixabay)